Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Haşim Hüsrevşahi
1950 yılında Tebriz'de doğdu. İlkokulu Tebriz'de, lise eğitimini Tahran'da, üniversite eğitimini ise Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. Anadili olan Azerbaycan Türkçesinde yazıp okumayı kendi gayretleriyle, İstanbul Türkçesini onsekiz yaşındayken İstanbul Edebiyat Fakültesi'nde öğrendi. Türkiye'deki yaşamının ilk yıllarında Türkiye'nin edebi ve sosyal tarihi üzerinde yoğun bir şekilde okumaya başladı. Lise döneminden beri şiir ve öyküyle ilgilenen Hüsrevşahi'nin ilk çeviri deneyimi, 1970 yılında Nâzım Hikmet'ten yirmi şiiri Farsçaya çevirdiği bir kitapçık olmuştur. 1974 yılından sonra Ankara Üniversitesi, Şiraz Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Tahran Kalp Hastanesi, Christian Albrecht (Almanya), Bradford (Yorkshire, İngiltere), Toronto Üniversitesi (Kanada), Rush Medical Center (Şikaago, Amerika) gibi merkezlerde tıbbi eğitim ve deneyimini artırarak sürdürdü. Özgürlük ve eşitlik yanlısı ve aktivisti olan Hüsrevşahi'nin Türkiye'de, İran'da ve Kanada'da; Farsça, Azerice ve Türkçe kaleme aldığı birçok şiiri, öyküsü, makalesi ve çevirileri yayımlanmıştır. 1983 yılından beri yurduna dönmeyen, 1997 yılında Rıza Beraheni'nin Kanada'ya gelmesiyle Toronto kentinde aralarında yakın dostluk bağı kurulan ve 1999'da Kanada'dan yeniden Türkiye'ye gelen Hüsrevşahi, Yaralarım Aşktandır (Furuğ Ferruhzad, iki baskı) ve Bana Aydınlıktan Söz Et'i (Ahmed Şamlu) Türkçeye çevirmiştir.


Eserleri

Bana Aydınlıktan Söz Et - Çevirmen (Totem)
Beyel'in Yas Tutanları - Çevirmen (Totem)
Dolunayda Kızıl Tef Çalan Kadınlar - Yazar (Totem)
Gözlerinizden Korkuyorum - Çevirmen (Kapı)
Hurma Ağacı ve Keçicik Efsanesi - Çevirmen (Can)
İran Edebiyatı Öykü Antolojisi - Çevirmen (Dünya)
Karanlık El, Aydınlık El - Çevirmen (Vatan Kitap)
Kelebeklere - Çevirmen (Dünya)
Ölümü Gözlerinden Gördüm - Yazar (Arkadaş)
Sabır Taşı - Çevirmen (Kavis)
Ses, Ses, Yalnız Ses - Çevirmen (Kavis)
Yalnızlığın Çinisi - Çevirmen (Totem)
Yaralarım Aşktandır - Çevirmen (Totem)
Yaralarım Aşktandır - Çevirmen (Kanguru)
Yaralarım Aşktandır - Çevirmen (Telos)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.035s