Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Georges Bataille
Fransız yazar. 1897'de Billom'da doğdu, 1962'de Orléans'da öldü. Genç yaşta gizemciliğe eğilim gösterdi; Hegel, Nietzsche ve Heidegger'den etkilendi ve kısa bir süre gerçeküstücülüğe yöneldi. Documents (1928), Acéphale (1937), Critique (1936) adlı dergileri çıkardı, "Collége de sociologe"nin çalışmalarını yönetti. (1937-1939). Sanat ve edebiyat (Lascaux, ou la Naissance de l'art [Lascaux ya da Sanatın Doğuşu], 1955; Edebiyat ve Kötülük [Ia Litt"rature et le mal], 1957) ile bunların toplum ve sanatçıyla olan ilişkileri üstüne düşünceleri onu şu sonuca götürdü: Sanatçı aslında bir çilekeştir, fakat ters yönde işleyen bu iki büyük yasağı, yani şehvet ve ölümü aşmaya götürür.

Bu yasaklardan birincisi olan şehveti şu kitaplarında ele aldı: Gözün Öyküsü (l'Histoire de l'oeil/Çev.: Reişt İmrahor, Mitos Yay., 1995), 1928; Anus solaire (Güneş Anüs), 1931; Madame Edwarda, 1941;l'Abbé C. (C. Manastırı), 1950; Göğün Mavisi (le Bleu du ciel/Çev.: Reşit İmrahor, Mitos Yay., 1993), 1957. Ölümü incelediği kitabı ise Les larmes d'Eros (Eros'un Gözyaşları), 1961.

Bu sanat anlayışında, zevk ile "katlanılmaz"ın birleştiği her an, bir iç deneyimin varabileceği son ve tek noktadır; bu alandaki kitapları da şunlardır: İç Deney (l'Expérience intérieure/Çev:Mehmet Mukadder Yakupoğlu, Yapı Kredi Yay., 1995), 1943; la Part maudite (Lanetli Yan), 1949.

Bataille'ın, dilin sınırları ve bu sınırları aşmanın imkânsızlığıyla ilgilenen yazarlar üstünde, özellikle de Jacques Derrida, Michel Foucault ve Roland Barthes gibi çağdaş Fransız yazarları üstünde önemli etkileri oldu. Tüm eserleri, 1972'de Foucault'un da desteğiyle basıldı.

Bataille, gerçeküstücülüğe ilişkin ilginç konumunu ortaya koyarken, André Breton ve Jean-Paul Sartre gibi bu akımın öncü isimleriyle sıkı polemiklere girişti. Toplumbilim ve antropolojiye duyduğu ilginin bir sonucu olarak ünlü Fransız bilim adamı Marcel Mauss'un etkisiyle "yasak ve yasakların ihlâli" üstünde yaptığı çalışmalar Erotizm konusundaki düşüncelerinin belirginleşmesini sağladı.

Bataille, siyasal kimliğiyle de ön saflarda yer aldı; 1935 yılında Halk Cephesi döneminde devrimci aydınlarla oluşan bir "Karşı Saldırı" grubu oluşturdu. Grupta dönemin ünlü yazarları André Breton, Paul Eluard, Maurice Heine, Pierre Klossowski, Benjamin Péret de yer alıyordu. Faşistlerin Nietzsche'yi yanlış yorumladıklarını ve bozduklarını ortaya koydu. Bütün çalışmalarda psikanaliz ve diyaelktik materyalizmin yöntemlerinden yararlandı.Eserleri

Annem - Yazar (Ayrıntı)
Bir Kadavra - Yazar (Kült)
Cinsellikten Dinselliğe Erotizm - Yazar (Kelebek)
Edebiyat Ve Kötülük - Yazar (Ayrıntı)
Göğün Mavisi - Yazar (Chiviyazıları)
Gözün Hikayesi - Yazar (Chiviyazıları)
Gözün Öyküsü - Yazar (Sel)
Günah Üzerine Tartışma - Yazar (Kırmızı Kedi)
İç Deney - Yazar (Yapı Kredi)
İmkansız - Yazar (Kabalcı)
Lanetli Pay - Yazar (Sel)
Lanetli Pay - Yazar (Dost)
Nietzsche Üzerine - Yazar (Kabalcı)
Rahip C. - Yazar (Sel)
Rahip C. - Yazar (Kabalcı)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.035s