Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Djuna Barnes
Lydia Steptoe takma adıyla da yazan Amerikalı romancı, kısa öykü ve oyun yazarı, şair ve gazeteci.
Barnes genellikle yirminci yüzyılın ilk yarısında yazan modernistlerle birlikte anılır. Modernizmin, dili yeniden canlandırmak, modern bireyin bilinçdışını ve yabancılaşmasını ifade etmek ve gerçekliği reddetmek gibi ideallerini paylaştı. Barnes yapıtlarında amaçlarına ulaşmak için gerçekçi ya da doğalcı betimlemelerden çok yoğun bir imge ve simge kullanımına yer verdi. Kronojik sırayı bozma, kara mizah ve şiirsel bir düzyazı üslubu gibi unsurları da kullandı. Bu yöntemlerin karanlık bir hayat anlayışıyla birleştiği yapıtları genellikle gerçeküstü ve gotik nitelikler sergiler. Kendi bohem geçmişinden çeşitli öğeler de içeren metinler normaldışı, yabancılaşmış ve groteks kişilerle doludur ve okurda kasvetli bir deşşet duygusu uyandırır. Elizabeth dönemi nesrinin ve fransız modernist şiirinin zenginliğine zarif bir üslupla yazar. Barnes hem yaşam tarzı hem de edebiyattaki yeri bakımından epeyce alışılmadık ve bağımsız bir kişiliktir. Sanat eğitimi almış, kimi kitaplarını (Ladies' Almanack ve Ryder) bizzat kendisi resimlemiştir.
Gençlik döneminde bazı önemli edbiyat dergilerinde ve New York gazetelerinde makaleleri, kısa öyküleri, şiirleri ve illüstrasyonları yayımladı. Bu sıralarda yazdığı öykülerin çoğu 1982'de yayımlanan Smoke and Other Early Stories adlı kitapta bir araya toplandı. Ancak en iyi öyküleri Spillway(1962)'dedir. Barnes 1920'lerin başlarında Paris'e ve orada yaşayan birçok göçmen yazarla tanıştı. Bunlardan biri olan ve Vanity Fair dergisi için bir söyleyişi yaptığı James Joyce'tan çok etkilendi. Pikaresk romanıRyder (1928), dil ve yapı açısından sergilediği deneysellik bakımından Joyce'un ve özellikle de Ulysses romanının etkilerini yansıtır. Eleştirmenler romanı genellikle olumlu değerlendirdiler.
Ancak Barnes'ın en iyi romanının Nightwood (1936; Geceyi Anlat Bana) olduğu kabul edilir. Kimi eleştirmenler kitabın yoğun bir lirizim ile karekterimize olan üslubunun, kopuk anlatı yapısına karşılık romana bir bütünlük kazandırdığını belirtmişlerdir. Barnes belirgin bir cinsel ve toplumsal kimlikten yoksun karekterlerin çektikleri acıları betimlerken, onların bilinçdışı ve irrasyonel saplantılarının metaforları olarak düşlerden, hayvanlardan ve geceyle ilgili imgelerden yararlanmıştır. Kimi eleştirmenler romanın dilini "tuhaf ve çapraşık" bulup yerseler de, Edwin Muir, Kenneth Burke ve Alfred Kazin'in de aralarında bulunduğu birçok eleştirmen hayranlıkla karşılamıştır.
Barnes Geceyi Anlat Bana'dan sonra pek az şey yazmış, kendisiyle yapılan bir söyleyişidebu yapıtın yaratıcı enerjisinin büyük bir kısmını tükettiğini söylemiştir. Sonraki yapıtları arasında en önemlisi The Antiphon (1958) adlı nazım piyesidir.
Diğer Yapıtları : The Book of Women (1915), A Book (1923), Vagaries Malicieuses (1974), Greenwich Village as it is (1978=, Creatures in an Alphapbet, Poems (1982) ve Djuna Barnes' New York (1987).


Eserleri

Geceyi Anlat Bana - Yazar (Sel)
Geceyi Anlat Bana - Yazar (Ayrıntı)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.031s