Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Patricia Highsmith
Mary Patricia Plangman, 19 Ocak 1921'de Teksas'ta doğdu. 5 Şubat 1995'te İsviçre'de öldü. New York'ta, Bernard College ve Columbia Üniversitesi'nde eğitim gördü. 16 yaşında yazmaya ve Avrupa'yı tanımaya başladı. İspanya savaşı ve nazizmin yükseldiği yıllarda kendini şöyle tanımladı: "Politik açıdan solda yer alıyordum, hatta bir antifaşist kampanyaya katılmıştım." İngiltere'de oturduğu sıralarda ilk romanı Strangers on a Train'i yazdı; ama kitap, altı Amerikan yayınevi tarafından reddedildikten sonra ancak 1950'de yayımlanabildi. Yaşamının büyük kısmını başta Fransa ve İsviçre olmak üzere Avrupa ülkelerinde geçirdi.

Patricia Highsmith'in edebiyat alanındaki yerini en iyi saptayan kişi olan Graham Greene, The Snail-Watcher adlı kitaba yazdığı önsözde onu şöyle tanımlar: Korkudan ziyade kaygının şairidir. (...) Highsmith eserleri birkaç kez okunan bir polisiye roman yazarıdır. Bu sık rastlanan bir durum değildir. Kendi evrenini; akıldışı ve klostrofobinin hüküm sürdüğü bir dünyayı kurar ve biz her yeni romanda, kendimizi de bir tehlikenin tehdit ettiğini fark etmeden bu dünyalara gireriz..."

Highsmith genelde umutsuz, hatta marazi bir atmosfer yaratmakta emsalsizdir. Bir cinayet fonu önünde kişiler birbirlerini hırpalar. Genelde bir polisiye roman yazarı olarak değil, ama yazar olarak kabul edilse de o kendini -büyük bir alçakgönüllülükle- "öykü anlatıcısı" olarak tanımlar. Kolaya kaçmamasına rağmen yazdıkları sık sık çok satan kitaplar listesine giren bir yazardır. Son sözü Fransız edebiyat profesörü, Revolution dergisi edebiyat eleştirmeni Denis Fernandez Recatala'ya bırakalım: Acıma yok, öfke yok, itham yok, mesaj yok; sadece on derece tutarlı, kendi içine kapanan -ya da açılan- bir eser. Düz ve saydam, ama gizini de buradan alıyor.

Başlıca Kitapları:
Strangers on a Train (1950, Trendeki Yabancılar, çev.: Tomris Uyar, Metis Yay., 1991); Deep Water (1957); This Sweet Sickness (960, Tatlı Hastalık, çev.: Füsun Umar, Ayrıntı Yay., 2000); A Suspension of Mercy (1965, Merhameti Ertelemek, çev.: Şen Süer Kaya, Ayrıntı Yay., 2000); A Dog's Ransom (1972); The Cry of the Glass Cell (1964, Cam Hücre, çev.: Şen Süer Kaya, Ayrıntı Yay., 1999); The Talented Mr. Ripley (1955, Becerikli Bay Ripley, çev.: Armağan İlkin, Remzi Kitabevi, 1991); Ripley's Game (1974, Ripley'in Oyunu, çev.: Armağan İlkin, Remzi Kitabevi, 1991); Ripley Under Ground (1970, Ripley Karanlıkta, çev.: Armağan İlkin, Remzi Kitabevi, 1991); The Tremor of Forgery (1969, El Sürçmesi, çev.: Füsun Umar, Ayrıntı Yay., 1994); Carol (1952, Carol, çev.: Mehmet Harmancı, Remzi Kitabevi , 1992); The Blunderer (1954, Beceriksiz, çev.: Füsun Umar, Ayrıntı Yay., 1995); Little Tales of Misogyny (1975, Bir Kadın Düşmanından Öykücükler, çev.: Nihal Yeğinobalı, Can Yay., 1996); Edith's Diary (1977, Edith'in Güncesi, çev.: Püren Özgören, Can Yay., 1998); Ripley Under Water (1992); Small g:a Summer Idyll (1994, Küçük g: Bir Yaz Masalı, çev.. Pınar Kür, Can Yay., 1998).Eserleri

Baykuş Çığlığı - Yazar (Ayrıntı)
Becerikli Bay Ripley - Yazar (Remzi)
Beceriksiz - Yazar (Ayrıntı)
Bir Kadın Düşmanından Öykücükler - Yazar (Can)
Cam Hücre - Yazar (Ayrıntı)
Carol - Yazar (Remzi)
Carol - Tuzun Bedeli - Yazar (Can)
Derin Sular - Yazar (Can)
Edith'in Güncesi - Yazar (Can)
El Sürçmesi - Yazar (Ayrıntı)
Fidyecinin Peşinde - Yazar (Can)
Kadın Düşmanlığı Üstüne Küçük Öyküler - Yazar (Can)
Köpeğin Fidyesi - Yazar (Can)
Küçük G:bir Yaz Masalı - Yazar (Can)
Merhameti Ertelemek - Yazar (Ayrıntı)
Ocak Ayının İki Yüzü - Yazar (Can)
Ripley Su Altında - 5. Kitap - Yazar (Can)
Ripley ve Peşindeki Çocuk - 4. Kitap - Yazar (Can)
Ripley Yeraltında - 2. Kitap - Yazar (Can)
Ripley'nin Oyunu - 3. Kitap - Yazar (Can)
Sokakta Bulundu - Yazar (Can)
Su Altında - Yazar (Can)
Tatlı Hastalık - Yazar (Ayrıntı)
Trendeki Yabancılar - Yazar (Can)
Yetenekli Bay Rıpley - Yazar (Can)
Yetenekli Bay Ripley - 1. Kitap - Yazar (Can)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.031s