Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Google+ Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Lawrence Durrell
(Charles Norden ve Gaffer Peeslake takma adlarıyla da yazmıştır) Hindistan doğumlu İngiliz romancı, şair, oyun yazarı, kısa öykü yazarı, çevirmen, editör ve eleştirmen.

Durrell öncelikle, yirminci yüzyıl edebiyatının en önemli romanlarından biri olarak kabul edilen İskenderiye Dörtlüsü'nün yazarı olarak bilinir. Durrell modernist geleneğin etkisiyle deneysel bir roman yapısı geliştirmiştir. Yapıtları gerçekliğin doğası ve cinsellik hakkındaki, kısmen Einstein ve Freud'un kuramlarına dayanan gözlemlerle yoğrulmuştur. Örneğin İskenderiye Dörtlüsü'nde Durrell hakikatin ele avuca sığmaz yapısını ve aynı malzemeye sonsuz sayıda yoldan yaklaşabilme potansiyelini araştırmak için Einsteincı bir zaman-uzay anlayışından yararlanır. Barok, duyumsal düzyazı üslubu ve gözalıcı doğa betimlemeleri övgüyle karşılanmıştır.

Hindistan'da doğup büyüyen Durrell on iki yaşında eğitimi için İngiltere'ye yollandı. 1930'larda erotik romanlarından çok etkilendiği Henry Miller'la yazışmaya başladı. İlk romanı The Black Book İngiliz muzır yasasını aşamayınca Miller'ın tavsiyesiyle Paris'te basıldı (1938). İkinci Dünya Savaşı'nı Mısır'da geçirerek Kahire ve İskenderiye'de İngiliz basın ataşesi olarak görev yaptı. Savaştan sonra Belgrad'da basın ataşeliği, Yunanistan ve Arjantin'de İngiliz Kültür Kurulu Başkanlığı yaptı. Kıbrıs'ta öğretmen olarak çalıştı. Diplomasi deneyimlerini mizahi bir dille anlattığı Antrobus hikâyeleri Antrobus Complete (1985) adlı kitabında bir araya getirilmiştir. Durrell Prospero's Cell (1945; Prospero'nun Hücresi), Reflections on a Marine Venus (1953; Bir Deniz Venüsü Üzerine Düşünceler) ve Bitter Lemons (1957; Acı Limonlar çev. Hüseyin Aşuroğlu, Belge Y., 1992)'da Müttefiklere bağlı Yunan hükümeti adasına basın görevlisi olarak çalıştığı Rodos ve 1952'den 1956'ya kadar yaşadığı Kıbrıs'tır.

Durrell aslında şair olarak kendini kabul ettirmek istemesine karşılık, yazdığı çok sayıda şiir (bazı eleştirmenlerce beğenilmesine rağmen) genellikle çok başarılı bulunmamıştır. Durrell Collected Poems 1931-1974 (1980) adlı kitapta toplu olarak yayımladığı şiirlerinde, kendi deyişiyle "tutkuyla netliği birleştirmek" için Akdeniz dünyasının duyumsallığı ile Batı'nın geleneksel lirik formlarını iç içe kullanır. Sappho (1959), Acte (1962) ve An Irish Faustus (1963) adlı nazım oyunları mit ve efsanelere dayanır ve klasik dramatik ilkelere bağlı kalarak geleneksel inançların bilgi arayışını nasıl engelledikleri temasını işlerler.

Durrell'in ilk romanı The Black Book hakkında T.S. Eliot "yeni bir İngiliz yazarın yazdığı ve romanın geleceği konusunda herhangi bir umut beslenme yol açan ilk yapıt" demişse de, Durrell romancı olarak ilk büyük başarıyı Justine (1957), Balıthanzar (1958). Mountolive (1959) ve Clea (1960)'dan oluşan The Alexandria Quartet (İskenderiye Dörtlüsü, çev. Ülker İnce, Can Yayınları, 1984, 85) ile kazandı. Yapıttaki öznel anlatım biçimi, yapıtın ana temalarından biri olan gerçekliğin göreceliğini yansıtır. Dünyanın hemen her yanında eleştirmenlerin ve okurların büyük övgüsünü kazanan roman İngiltere'de sınırlı bir övgüyle karşılanmıştır. The Revolt of Aphrodite (Afrodit'in Başkaldırısı) adıyla bilinen Tunc (1968) ve Nunquam (1970)'da Durrell bilim-kurgu tekniklerini kullanarak kapitalizm ve teknoloji ile ilişkili modern kültürel değerleri sorgular. Yayımlandığı ilk yıllarda "yeniden keşfedildi" ve birçok incelemenin konusu oldu.Monsieur; or, The Prince of Darkness (1974) Monsieur ya da Karanlıklar Prensi, çev. Seçkin Selvi, Can Yayınları, 1992), Livia; or, Buried Alive (1979; Livia ya da Diri Gömülen), Constance; or, Solitary Practices (1982, Constance ya da Yalnızlık Alışkanlıklar); Sebastian ya da Güçlü Tutkular) ve Quinx: or, The Ripper's Tale (1958; Quinx ya da Sökücünün Hikâyesi)'nden oluşan Avignon Quintet (Avignon Beşlisi)'de ise Durrell Doğu ve Batı din ve felsefeleriyle ilgili temaları, cinselliği ve yazma sanatı konusundaki düşüncelerini işler.


Eserleri

Afrodit'in Başkaldırısı - Yazar (Ayrıntı)
Balthazar - Yazar (Can)
Clea -İskenderiye Dörtlüsü 4- - Yazar (Can)
Constance Ya Da Yalnızlıklar -Avignon Beşlisi: 3- - Yazar (Can)
Justine - Yazar (Can)
Justine - Yazar (Faber and Faber)
Kara Defter - Yazar (Can)
Karanlık Labirent - Yazar (Can)
Kıbrıs'ın Acı Limonları - Yazar (Can)
Labirent - Yazar (Telos)
Livia ya da Diri Diri Gömülmek -Avignon Beşlisi: 2- - Yazar (Can)
Mekân Ruhu - Akdeniz Yazıları - Yazar (Can)
Monsieur - Yazar (Faber and Faber)
Monsieur Ya Da Karanlıklar Prensi -Avignon Beşlisi: 1- - Yazar (Can)
Mountolive - Yazar (Can)
Quinx Ya Da Kusursuz Adamın Öyküsü - 5 - Yazar (Can)
Quinx ya da Kusursuzluk Peşinde -Avignon Beşlisi: 5- - Yazar (Can)
Sebastian Ya Da Güçlü Tutkular -Avignon Beşlisi: 4- - Yazar (Can)
Sırbistan Üzerinde Beyaz Kartallar - Yazar (Can)
Sepet Devam
Boş

Para Birimleri
Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.031s