Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Truman Capote
(1924-1984), ABD'li roman, öykü ve oyun yazarı. Küçük kasabalarda yaşlı akrabalarının yanında geçirdiği çocukluğunu Bir Noel Anısı ve Şükran Günü Ziyaretçisi adlı kısa otobiyografik yapıtlarda anlattı. Daha sonra, Başka Sesler Başka Odalar (1948) adlı romanıyla umut veren genç bir yazar olarak büyük ilgi gördü. Sevgisiz, yalnız insanları anlattığı öykülerini Gece Ağacı'nda, topluma uyum göstermeyi reddeden masum insanları Çimen Türküsü'nde ve daha sonra bir fahişenin öyküsünü Tiffany'de Kahvaltı'da anlattı. Bu arada müzikal, film senaryoları ve gezi izlenimlerini kaleme aldı. Gazeteciliğe karşı gittikçe artan ilgisi, bir grup ünlüyü konu aldığı Gözlemler adlı yapıtına da yansıdı. Köpekler Havlıyor (1973) ve Bukalemunlar İçin Müzik (1990), hem kurmaca hem olgulara dayanan yazılarını kapsar. Capote, özellikle 1950'lerden '70'lere değin yüksek sosyetedeki varlıklı kişilerin gözdesi oldu. Kabul Olan Dualar'dan seçme bölümler Esquire dergisinde yayımlanmaya başlayınca, yapıttaki sert üslup büyük bir fırtına kopardı. Bunun üzerine Caopte önceden arkadaşı olan ünlüler tarafından dışlandı. Fırtınalı ve skandallarla dolu yaşamını büyük bir yalnızlıkla noktaladı. Kurgudan çok gerçeğe dayandığını söylediği Soğukkanlılıkla, Capote'nin yazarlık yaşamında bir sıçrama tahtası olmuştur.


Eserleri

Ateşteki Güve - Yazar (Sel)
Başka Sesler Başka Odalar - Yazar (Sel)
Bukalemunlar için Müzik - Yazar (Sel)
Çimen Türküsü - Yazar (Sel)
Gece Ağacı - Yazar (Adam)
Gümüş Damacana - Yazar (Sel)
Kabul Edilmiş Dualar - Yazar (Sel)
Soğukkanlılıkla - Yazar (Sel)
Tiffany'de Kahvaltı - Yazar (Sel)
Tiffany'de Kahvaltı - Senaryo (Paramount Pictures)
Yaz Çılgınlığı - Yazar (Sel)
Yerel Renkler - Yazar (Sel)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.033s