Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Google+ Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Aziz Nesin
(Asıl adı Mehmet Nusret) (d. 20 Aralık 1915, Heybeliada, İstanbul - ö. 5 Temmuz 1995, Alaçatı, Çeşme, İzmir), mizah, kısa öykü, tiyatro ve şiir dallarında pek çok yapıtı bulunan Türk mizah yazarı.

Aziz Nesin, 20 Aralık 1915'de İstanbul Heybeliada'da doğdu. Babası Abdülaziz Bey Giresun'un Şebinkarahisar ilçesine bağlı Ocaktaşı köyünden İstanbul'a yerleşti ve bahçıvanlık yaparak geçimini temin etti. Abdülaziz Bey, torunu Ateş Nesin'e göre "dini bütün...II. Abdülhamit hayranı, sıkı bir Atatürk düşmanıydı".

Aziz Nesin, 1925'te İstanbul Süleymaniye'deki adı daha sonra İstanbul 7. İlkokul olarak değiştirilecek olan "Kanuni Sultan Süleyman İptidai Mektebi'nin 3. sınıfına girdi. İki yıl Darüşşafaka Lisesi'nde okuduktan sonra, 1935'de Kuleli Askeri Lisesi'ni, 1937'de Ankara'da Harp Okulu'nu bitirip asteğmen oldu. Son olarak 1939'da Askeri Fen Okulu'nu bitirdi. Bu dönemde bir yandan da Güzel Sanatlar Akademisi Süsleme Bölümü’ne devam etti. Bir röportajında ona bu eğitim hayatının ‘Fikri takip’ dedikleri şeyi getirdiğini belirtmiştir.

Çalışma hayatı aslen Ankara Harp Okulu'nu bitirmesinin ardından asteğmen rütbesiyle orduya katılmasıyla başlamıştır Nesin'in. Ardından da subay olarak Anadolu ve Trakya’nın çeşitli yerlerinde görev yapacaktı.

1941'den başlayarak 2. Dünya Savaşı yıllarında 2 yıl Trakya'da çadırlı ordugahta görev yaptığı bilinir. 1942'de Erzurum Müstahkem Mevkii İstihkam Taburu Bölük Komutanlığı'na atandı ve bir bomba kazasında yaralandı. Erzincan'da depremde yıkılmış bir cephaneliğin boşaltılmasıyla görevlendirildi. 1944'de Ankara'da Harp Okulu'nda açılan ilk tank kursuna katıldı. Aynı yıl Zonguldak'ta uçaksavar top mevzileri yaptırmakla da görevlendirilecek ve üsteğmen rütbesindeyken “görev ve yetkisini kötüye kullandığı” suçlamasıyla askerlikten uzaklaştırıldı.

Askerlikten ayrılmasının ardından bir süre bakkallık, muhasiplik gibi işler yaptı. 1945 yılında ise gazeteciliğe başladı. Önceleri Sedat Simavi’nin çıkardığı “Yedigün” dergisine girdi; daha sonra Karagöz gazetesinde de yapacağı gibi redaktörlük ve yazarlık yaptı. Aynı yıllarda profesyonel olarak oyun yazarlığı yaptı ve Tan gazetesinde köşe yazarlığına başladı. 4 Aralık 1946'da bir grup üniversite gencinin Tan gazetesini yakması üzerine, sekiz sayı süren, “Cumartesi” adlı haftalık magazin dergisini çıkarmaya girişti. Bu dergi denemesi de sonlanınca, “Vatan” gazetesinde çalışmaya başladı. Aynı yıl, ilk bağımsız yapıtı olan "Parti Kurmak Parti Vurmak" adlı 16 sayfalık broşürü de yayımlanmıştı.

1946'da Sabahattin Ali’yle birlikte Marko Paşa mizah gazetesini çıkardı ve büyük ses getirdi. Dergi dönemin politikacılarını ve tiplemelerini sözünü esirgemeden eleştirmeyi bilmiş, tüm baskıların ve defalarca kapatılmasının getirdiği zor koşullara karşın ulaştığı satış rakamlarına ulaşmıştır. Ancak davalar ve suçlamalar dergi yazarlarına epeyi zor dönemler yaşatmıştır. Nitekim yeni adlarla sürdürmeye çalıştıkları "Markopaşa" ekolünün hararetle eleştirdiği Amerikan yardımının Türkiye üzerindeki emellerine değindiği henüz yayınlanmamış olan “Nereye Gidiyoruz?” adlı yazısı nedeniyle; 12 Ağustos 1947’de on ay ağır hapis ve üç ay on gün de Bursa’da “emniyet-i umumiye nezareti” altında bulundurulma cezasına çarptırıldı.

İkinci kitabı Azizname’yi 1948’de çıkardı. Taşlamalardan oluşan bu kitap için İstanbul 2.Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. 4 ay tutuklu olarak süren dava sonunda mahkumiyet almadı; ancak 1949 yılında İngiltere Prensesi Elizabeth, İran Şahı Rıza Pehlevi, Mısır Kralı Faruk birlikte Ankara’daki elçilikleri aracılığıyla Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na resmen başvurarak, bir yazısında kendilerini aşağıladığı iddiasıyla aleyhine dava açınca 6 ay hapse mahkum edildi.

1952'de İstanbul'da Levent'te bir dükkan kiraladı ve Oluş Kitabevi'ni açtı; Levent sakinlerine gazete dağıtma işini sürdürmekle beraber, iki küçük çocuğunun geçimini sağlayamayınca, 1953'de Beyoğlu'nda bir ortağıyla "Paradi Fotoğraf Stüdyosu"'nu kurdu. 1954'te Akbaba dergisinde takma adlarla öyküler yazmaya başladı. Zira edebiyat hayatında iki yüze yakın takma ad kullanmıştır.

1955'de 6-7 Eylül faciası olarak tarihimize gelen İstanbul'daki azınlıkların ev ve dükkanlarının korkunç yıkımına suçlu aranmaya başlanmıştı. Aziz Nesin de suçlu olarak Sıkıyönetimce tutuklandı.

Dolmuş”, (1955); “Yeni Gazete” (1957), Akşam (1958), “Tanin” (1960), "Günaydın" (1969), Aydınlık (1993) gibi dergi ve gazetelerde yayımlanan gülmece öyküleri, röportajlar ve fıkralarla Çağdaş Türk edebiyatının tanınmış ve en verimli kalemlerinden biri durumuna geldi.

1956'da Kemal Tahir’le birlikte Düşün Yayınevi’ni kurdu. 1958’de “Dolmuş-Karikatür” dergisi ile birleşerek 1963'e dek yayıncılığı tek başına sürdürdü. Bir yandan da Yeni Gazete, Akşam ve Tanin'de günlük köşe yazıları yazdı. 1962'de 42 sayı yaşayacak olan “Zübük” adlı mizah dergisini çıkardı.

1956 yılında İtalya’da (Bordighera’da) yapılan ve 22 ülkenin katıldığı Uluslararası Gülmece Yarışmasında ilk ödül olan Altın Palmiye’yi ‘Kazan Töreni’ adlı öyküsüyle kazandı. Ertesi yıl aynı ödülü ‘Fil Hamdi’ adlı Öyküsüyle ikinci kez kazandı. İlk ödülünü 1960 yılında devlet hazinesine bağışladı.

Yayınevinin Şubat 1963’te yanması üzerine, yazarlığı tek uğraş edindi. İlk kez 1965 yılında -ancak elli yaşındayken bu hakkı elde edebilmişti- bir pasaport alabildi. Berlin ve Weimar'daki Antifaşist Yazarlar Toplantısı'na davetli olarak katıldı. Altı ay süren bu ilk yurtdışı gezisinde, Polonya, Sovyetler Birliği, Romanya ve Bulgaristan'a gitti.

Nesin, 1966'da Bulgaristan'da yapılan uluslararası gülmece yarışmasında birincilik ödülü olan Altın Kirpi'yi "Vatani Vazife" adlı öyküsüyle kazandı. 1968'de Milliyet Gazetesi'nin açtığı Karagöz oyunu yarışmasında "Üç Karagöz" oyunuyla birincilik ödülü aldı.

1969'da Moskova'da yapılan uluslararası gülmece yarışmasında "İnsanlar Uyanıyor" adlı öyküsüyle Krokodil birincilik ödülü, 1970'de de Türk Dil Kurumu'nun oyun ödülünü "Çiçu" adlı oyunuyla kazandı

1972’de Nesin Vakfı’nı kurdu. Vakıf’ta, her yıl belirli sayıda alınan kimsesiz ve yoksul çocukların bakım ve eğitimlerini üstlendi. Kitaplarının tüm gelirini vakfa bıraktı.

1976-1980 arasında her yılın edebiyat ürünlerinden seçmelerin bulunduğu "Nesin Vakfı Edebiyat Yıllığı"'nı çıkardı. 1974'de Asya-Afrika Yazarlar Birliği'nin Lotus ödülünü kazanan Nesin, 1975 Lotus ödülünü almak için Filipinler'in başkenti Manila'da yapılan törene katıldı. 1976'da Bulgaristan'da Gabrovo kentinde düzenlenen gülmece kitabı uluslararası yarışmasında birinciliği elde ederek Hitar Petar ödülünü kazandı. 1977'de Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı seçilen Nesin, bu göreve uzun yıllar devam etti.

1978'de "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz" adlı romanıyla Madaralı Roman Ödülü'nü kazanırken, 1982'de Vietnam'daki Asya-Afrika Yazarlar Birliği toplantısından dönüşte Moskova'da kalp hastalığından hastaneye kaldırılan Nesin, "Kalp Hastalıkları Araştırma Merkezi"nde bir ay kalarak tedavi gördü.

1983'de Amerika Birleşik Devletleri'nde Indiana Üniversitesi'nin düzenlediği uluslararası toplantıya çağrılan Nesin, pasaportu geri alındığı için bu toplantıya katılamadı.

20 Aralık 1984'de Şan Sinema Salonu'nda 70. doğum günü töreni yapıldı. 1984'de Aydınlar Dilekçesi girişiminde bulundu. 1985'de Ekin A.Ş'nin kurulması girişiminde bulundu. Aynı yıl, İngiltere'de PEN Kulüp onur üyeliğine seçildi ve TÜYAP'ın düzenlediği "Halkın Seçtiği Yılın Yazarı" ödülünü kazandı.

Nesin, 1989'da "Demokrasi Kurultayı"nın toplanmasında etkin görev aldı ve oluşturulan "Demokrasi İzleme Komitesi"nin iki başkanından biri oldu. Aynı yıl, Sovyet Çocuk Fonu'nun ilk kez verilen "Tolstoy Altın Madalyası"na değer görüldü.

19 Mart 1990'da Ankara Sanat Kurumu'nda 75. yaşını kutlayan Nesin, 2 Temmuz 1993'de Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılmak üzere Sivas'a gitti. 37 aydının yaşamını yitirdiği Madımak Oteli katliamından sağ kurtuldu.

Yazar, söyleşi ve imza günü için gittiği Çeşme Alaçatı’da, (Sivas Katliamı"nın 3. yıldönümünden 3 gün sonra) 5 Temmuz’u 6 Temmuz’a bağlayan gece sabaha karşı geçirdiği kalp kriziyle yaşama veda etti. Cenazesi Çeşme Cumhuriyet Savcısı’nın isteğiyle otopsi yapılmak üzere 6 Temmuz’da İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’ne getirildi. 7 Temmuz 1995’de vasiyeti gereği hiçbir tören yapılmaksızın ve yeri belli olmayacak şekilde Çatalca’daki Nesin Vakfı’nın bahçesine gömüldü. Ardında 80 yıllık mücadele, sayısız başarı ve "Nesin Vakfı"'nı bıraktı.

Ankara Uluslararası Film Festivali çerçevesinde verilen özel ödüllerin arasında "Aziz Nesin Emek Ödülü" verilmektedir.Eserleri

% Kaç Aptalız? - Yazar (Kırmızı)
Adamı Zorla Deli Ederler - Yazar (Adam)
Aferin - Yazar (Nesin)
Aferin-7 - Yazar (Adam)
Ah Biz Eşekler - Yazar (Nesin)
Ah Biz Ödlek Aydınlar - Yazar (Nesin)
Alamanya Alamanya Bizden Aptal Bulaman ya - Yazar (Nesin)
Anıtı Dikilen Sinek - Yazar (Adam)
Aşk Şiirleri - Yazar (Nesin)
Aşkım Dinimdir - Yazar (Nesin)
Az Gittik Uz Gittik - Yazar (Nesin)
Aziz Nesin - Ali Nesin Mektuplaşmaları - Yazar (Nesin)
Azizname (Taşlamalar) - Yazar (Adam)
Bay Düdük - Yazar (Nesin)
Bay Düdük-5 Havadan Sudan-Nazik Ale - Yazar (Adam)
Bekarlık Sultanlıktır - Yazar (Nesin)
Ben De Çocuktum - Yazar (Adam)
Benim Delilerim - Yazar (Nesin)
Bir Dokun Bin Dinle - Yazar (Nesin)
Bir Dokun Bir Dinle - Yazar (Adam)
Bir Koltuk Nasıl Devrilir - Yazar (Nesin)
Bir Sürgünün Anıları - Yazar (Nesin)
Bir Tutam Aydınlık - Yazar (Nesin)
Bir Tutum Aydınlık - Yazar (Adam)
Bir Vicdan Davası - Yazar (Nesin)
Bir Vicdan Davası - Yazar (Adam)
Birlikte Yaşadıklarım Birlikte Öldüklerim - Yazar (Nesin)
Biz Adam Olmayız - Yazar (Nesin)
Borçlu Olduklarımız - Yazar (Adam)
Böyle Gelmiş Böyle Gitmez - Yazar (Nesin)
Böyle Gelmiş Böyle Gitmez 1 -Yol- - Yazar (Adam)
Böyle Gelmiş Böyle Gitmez 2 -Yokuşun Başı - Yazar (Adam)
Böyle Gelmiş Böyle Gitmez 3 -Yokuş Yukarı- - Yazar (Adam)
Bu Yurdu Bize Verenler - Yazar (Adam)
Bütün Oyunları 2 - Toros Canavarı - Hadi Öldürsene Canikom - Yazar (Nesin)
Bütün Oyunları-1 - Yazar (Adam)
Bütün Oyunları-2 - Yazar (Adam)
Bütün Şiirleri -1 - Yazar (Nesin)
Bütün Şiirleri -2 - Yazar (Nesin)
Büyük Grev - Yazar (Nesin)
Büyük Grev - Yazar (Adam)
Büyük Grev-12 Kalpazanlık Bile Yapı - Yazar (Adam)
Büyüklere Masallar - Seçilmiş Öyküler - Yazar (Nesin)
Canım Oğlum Canım Babacığım I Mektuplaşmalar 1965-1981 - Yazar (Nesin)
Canım Oğlum Canım Babacığım-II - Yazar (Nesin)
Canım Oğlum, Canım Babacığım - Yazar (Adam)
Canım Oğlum,Canım Babacığım-2 - Yazar (Adam)
Cumhuriyet Dönemi Türk Mizahı - Yazar (Adam)
Çiçu - Yazar (Nesin)
Çocuklara En Güzel Masallar - Yazar (Nesin)
Damda Deli Var - Yazar (Nesin)
Darbeler Kitabı - Yazar (Nesin)
Deliler Boşandı - Yazar (Nesin)
Doğal Sayılar Yapısı - Yazar (Nesin)
Dünya Kazan Ben Kepçe-1 Irak ve Mısır - Yazar (Adam)
Fil Hamdi - Yazar (Nesin)
Fil Hamdi-2 Damda Deli Var - Yazar (Adam)
Geriye Kalan - Yazar (Nesin)
Geriye Kalan-1 İt Kuyruğu - Yazar (Adam)
Gıdıgıdı - Yazar (Nesin)
Gol Kıralı - Yazar (Adam)
Gözüne Gözlük - Yazar (Nesin)
Gözünüz Aydın Efendim - Yazar (Nesin)
Gülmece Öyküler-8 -Ah Biz Eşekler-Gözüne Gözlük-Bir Koltuk Nasıl Devrilir- - Yazar (Adam)
Gülmece Öyküleri-9 -Yüzliraya Bir Deli- Biz Adam Olmayız- Namus Gazı- - Yazar (Adam)
Gülmekten Öldüren Öyküler 1 - Yazar (Nesin)
Gülmekten Öldüren Öyküler 2 - Yazar (Nesin)
Hangi Parti Kazanacak - Yazar (Nesin)
Havadan Sudan - Yazar (Nesin)
Hayvan Deyip de Geçme - Yazar (Nesin)
Hayvan Deyip de Geçme - Yazar (Adam)
Hazret-i Dangalak (2. Azizname) - Yazar (Adam)
Herkesin İşi Gücü Var - Yazar (Nesin)
Hoptirinam - Yazar (Nesin)
Hoşça Kalın - Yazar (Adam)
Irak ve Mısır / Dünya Kazan Ben Kepçe-I - Yazar (Nesin)
İhtilali Nasıl Yaptık - Yazar (Nesin)
İnsanlar Konuşa Konuşa - Yazar (Nesin)
İnsanlar Uyanıyor - Yazar (Nesin)
İstanbul'un Halleri - Yazar (Nesin)
İt Kuyruğu - Yazar (Nesin)
Kalem Yapın Beni Kalem!.. - Yazar (Everest)
Kalpazanlık Bile Yapılamıyor - Yazar (Nesin)
Kazan Töreni - Yazar (Nesin)
Koltuk - Yazar (Nesin)
Koltuk-3 Toros Canavarı - Yazar (Adam)
Korkudan Korkmak - Yazar (Nesin)
Korkudan Korkman - Yazar (Adam)
Kördöğüşü - Yazar (Nesin)
Laiklik, Dincilik ve Atatürkçülük - Yazar (Nesin)
Laugh Or Lament - Yazar (Nesin)
Leyla ile Mecnun - Yazar (Nesin)
Maçinli Kız İçin Ev - Yazar (Nesin)
Mahallenin Kısmeti - Yazar (Nesin)
Mahmut ile Nigâr - Yazar (Nesin)
Mektuplar-Aziz Nesin/saliha Sc - Yazar (Cumhuriyet Kitapları)
Memleketin Birinde - Yazar (Nesin)
Memleketin Birinde-6 Gıdı Gıdı-Kör - Yazar (Adam)
Merhaba - Yazar (Nesin)
Merhaba - Yazar (Adam)
Mum Hala - II - Yazar (Nesin)
Mum Hala 1 - Yazar (Adam)
Mum Hala I - Yazar (Nesin)
Nah Kalkınırız - Yazar (Nesin)
Nah Kalkınırız-13 - Yazar (Adam)
Nasrettin Hoca-Gülütler- - Yazar (Nesin)
Nazik Alet - Yazar (Nesin)
Okuduğum Kitaplar - Yazar (Adam)
Okuma Güncesi-Yazılar - Yazar (Nesin)
Onursal Doktor Olamamanın Büyük Onuru - Yazar (Nesin)
Out of the Way! Socialism's Coming! - Yazar (Milet)
Ölmüş Eşek - Yazar (Nesin)
Ölmüş Eşek, Mahallenin Kısmeti, Hangi Parti -Gülmece Öyküleri 4- - Yazar (Adam)
Pırtlatan Bal - Yazar (Nesin)
Poliste - Yazar (Adam)
Rıfat Bey Neden Kaşınıyor - Yazar (Nesin)
Rüyalarım Ziyan Olmasın - Yazar (Adam)
Salkım Salkım Asılacak Adamlar - Yazar (Nesin)
Salkım Salkım Asılacak Adamlar - Yazar (Adam)
Sevdalı Bulut - Yazar (Boyut)
Seyyahatname - Yazar (Nesin)
Sıvas Acısı - Yazar (Adam)
Sizin Memlekette Eşek Yok mu - Yazar (Nesin)
Sizin Memlekette Eşek Yok mu? - Yazar (Doğan Kitap)
Sondan Başa - Yazar (Adam)
Soruşturmada - Yazar (Nesin)
Soruşturmada - Yazar (Adam)
Sosyalizm Geliyor Savulun - Yazar (Nesin)
Sosyalizm Geliyor Savulun - Yazar (Adam)
Sosyalizm Geliyor-10 Savulun Rıfat - Yazar (Adam)
Suçlanan ve Aklanan Yazılar - Yazar (Nesin)
Suçlanan ve Aklanan Yazılar - Yazar (Adam)
Surname - Yazar (Nesin)
Şehirden İndim Köye - Yazar (Nesin)
Şiirin Tam Zamanıdır - Kendi Sesinden Aziz Nesin Şiirleri - Yazar (Nesin)
Şimdiki Çocuklar Harika - Yazar (Nesin)
Şimdiki Çocuklar Harika - Yazar (Adam)
Tatlı Betüş - Yazar (Nesin)
Tatlı Betüş - Yazar (Adam)
Tek Yol - Yazar (Nesin)
Tek Yol - Yazar (Adam)
The Dance of the Eagle and the Fish - Yazar (Milet)
Toros Canavarı - Yazar (Nesin)
Türkiye Şarkısı Nazım - Yazar (Adam)
Unutulmayan Rüyalar - Yazar (Nesin)
Üç Karagöz Oyunu - Yazar (Nesin)
Vatan Sağolsun - Yazar (Nesin)
Vatan Sağolsun-11 - Yazar (Adam)
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz - Yazar (Adam)
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz - Yazar (Nesin)
Yazarlık, Edebiyat ve Dil Üstüne - Yazar (Nesin)
Yedek Parça - Yazar (Nesin)
Yeşil Renkli Namus Gazı - Yazar (Nesin)
Yetmiş Yaşım Merhaba - Yazar (Nesin)
Yokuş Yukarı - Böyle Gelmiş Böyle Gitmez-III - Yazar (Nesin)
Yokuşun Başı - Böyle Gelmiş Böyle Gitmez-II - Yazar (Nesin)
Yol -Böyle Gelmiş Böyle Gitmez- - Yazar (Nesin)
Yurt Gezileri - Yazar (Nesin)
Yüz Liraya Bir Deli - Yazar (Adam)
Yüz Liraya Bir Deli - Yazar (Nesin)
Yüz Liraya Bir Deli-9 Biz Adam Olma - Yazar (Adam)
Zübük - Yazar (Adam)
Zübük -Kağnı Gölgesindeki İt- - Yazar (Nesin)
Sepet Devam
Boş

Para Birimleri
Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.041s