Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Kenan Işık
Malatya’da doğdu. Tiyatro sanatıyla ilkokuldaki müsamerelere katılarak, 10 Kasımlarda şiir okuyarak ve okul piyeslerinde oynayarak tanıştı. Ankara’daki lise yıllarında, henüz 17 yaşındayken Meydan sahnesine girerek profesyonel oldu. Liseden sonra Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1972 yılında dışarıdan sınavlara girerek Devlet Tiyatroları Sanatçısı oldu. Devlet Tiyatroları’nda uzun yıllar oyuncu, oyun yazarı ve yönetmen olarak görev aldı. Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’da tiyatro üzerine araştırmalar yapan Kenan Işık, Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) ve Oyun Yazarları Derneği Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Devlet Tiyatroları’nın çeşitli sahnelerinde toplam 35 oyunu sahneye koydu. Bebek Uykusu, Olmayan Kadın, Behçet Bey’in Fötr Şapkası, Keloğlan ile Zülfü Sarı, Aşk Hastası oyunlarını yazdı. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Huzur” adlı romanını, Turhan Selçuk’un “Abdülcanbaz” çizgi karakterini ve Karen Bilixen’in “Ölümsüz Öykü” adlı uzun hikayesini oyunlaştırdı. Bebek Uykusu ve Olmayan Kadın oyunlarıyla Kültür Bakanlığı en iyi oyun ödülünü aldı. İki kez “Kültür Bakanlığı En İyi Yönetmen”, birer kez “Ulvi Uraz En İyi Yönetmen”, “İsmet Küntay En İyi Yönetmen”, “Avni Dilligil En İyi Yönetmen” ve “Oyun Yazarları Derneği En İyi Yönetmen” ödüllerine layık görüldü. “TBMM Çocuk Oyunları Yarışması”nda mansiyon, “Eleştirmenler Birliği Özel Ödülü”, “Makedonya Festivali Jüri Özel Ödülü”, “Uluslararası Lions 118-Türkiye Yönetim Çevresi Sanat Ödülü”, “Bakırköy Belediyesi Uyarlama Oyun Yarışması”nda başarı ödülü, “Türk Yazarlar Birliği En İyi Roman Uyarlaması Ödülü” gibi ödüllerinin yanısıra TV çalışmaları ile de pek çok ödüle layık görüldü.

1996-2000 yılları arasında “İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni” olarak görev yaptı.


Eserleri

Çöl - Kenan Işık'ın Seçtiği Şiirler - Yazar (Turkuvaz)
Dünü ve Bugünüyle Evrim Teorisi - Bilim ve Düşünce Kitap Dizisi-5 - Dizi Editörü (Evrensel)
Geçip Gitti Kirpiklerimin Arasından - Yazar (Kırmızı)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.032s