Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Google+ Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Amin Maalouf
1949'da Lübnan'da doğdu. Ekonomi ve toplumbilim okuduktan sonra gazeteciliğe başladı; 1976'dan beri Paris'te yaşıyor. Çeşitli yayın organlarında yöneticilik ve köşe yazarlığı yapmış olan Maalouf, bugün vaktinin çoğunu kitaplarını yazmaya ayırmaktadır.

Çok iyi bildiği Asya ve Akdeniz çevresi kültürlerinin söylencelerini yapıtlarında başarıyla işleyen Maalouf, ilk kitabı Les Croisades vues par les Arabes (1983, Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Telos) ile tanındı ve bu kitabın çevrildiği diller de büyük bir başarı kazandı. 1986'da yayımlanan ve aynı yıl Fransız-Arap Dostluk Ödülü'nü kazanan ikinci kitabı (ilk romanı) Léon l'Africain (Afrikalı Leo, YKY) ise bugün bir "klasik" kabul edilmektedir. Maalouf'un 1988'de yayımlanan ikinci romanı Samarcande da (Semerkant, YKY) coşkuyla karşılandı ve pek çok dile çevrildi. Les Jardins de Lumiére (1991, Işık Bahçeleri, Telos) ve Le Ier Siécle aprés Béatrice (1992, Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl, Telos) adlı romanlarının ardından, 1993'te yayımlanan romanı Le Rocher de Tanios (Tanios Kayası, YKY) ile Goncourt Ödülü'nü kazanan yazarın, Les Echelles du Levant (Doğunun Limanları, YKY) adlı romanı 1996'da, Les Identités Meurtriéres (Ölümcül Kimlikler, YKY) adlı deneme kitabı 1998'de çıktı. Maalouf'un son romanı, 2000'de yayımlanan Le Périple de Baldassare'dir. (Yüzüncü Ad -"Baldassare'nin Yolculuğu", YKY). Finlandiyalı müzisyen Kaija Saariaho'nun bestelediği opera için yazdığı Uzaktan Aşk (2002, YKY) Maalouf'un ilk librettosu ve son çalışması.


Eserleri

29 Numaralı Koltuğun Hikayesi - Yazar (Yapı Kredi)
Adriana Mater - Yazar (Yapı Kredi)
Afrikalı Leo - Yazar (Yapı Kredi)
Arapların Gözünden Haçlı Seferleri - Yazar (Yapı Kredi)
Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri - Yazar (Telos)
Beatrice'den Sonra Birinci Yüzyıl - Yazar (Telos)
Beatrice'ten Sonra Birinci Yüzyıl - Yazar (Yapı Kredi)
Çivisi Çıkmış Dünya - Uygarlıklarımız Tükendiğinde - Yazar (Yapı Kredi)
Doğu'dan Uzakta - Yazar (Yapı Kredi)
Doğunun Limanları - Yazar (Yapı Kredi)
Fransız Akademisi’ne Kabul Konuşması ve Jean-Christophe Rufin’in Yanıtı - Yazar (Yapı Kredi)
Işık Bahçeleri - Yazar (Yapı Kredi)
Işık Bahçeleri - Yazar (Telos)
Ölümcül Kimlikler - Yazar (Yapı Kredi)
Ports Of Call - Yazar (Harvill Press)
Semerkant - Yazar (Yapı Kredi)
Tanios Kayası - Yazar (Yapı Kredi)
Uzaktan Aşk - Yazar (Yapı Kredi)
Yolların Başlangıcı - Yazar (Yapı Kredi)
Yüzüncü Ad-Baldassare'nin Yolculuğu- - Yazar (Yapı Kredi)
Sepet Devam
Boş

Para Birimleri
Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 5.420s