Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Google+ Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları
Haftanın Yazarı


Can Dündar
Haftanın Çevirmeni


Tahsin Yücel
Kişi Bilgisi Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Lütfi Simavi
Lütfi Simavi, Sultan Abdülmecit zamanının tanınmış vezirlerinden Süleyman Paşa’nın ikinci oğludur. İyi bir eğitim ve öğretim gören Lütfi Simavi, hariciye mesleğine girmiş, yurt içinde ve dışında önemli görevler almıştır. Lütfi Simavi’nin bu kitabındaki hatıralarına temel olan görevi 1909’da 31 Mart Olayı’ndan hemen sonra başlamıştır. II. Abdülhamit tahttan indirildikten sonra yerine padişah olan Sultan Mehmet Reşat onu saray başmabeynciliğine atamıştır, amaç, Meşrutiyet sarayına yeni bir düzen vermektir. Üç yabancı dil bilen, Batıyı Doğu kadar iyi tanıyan Lütfi Simavi bu görevinde üç yıl kalmış, 1912’de kendi isteğiyle ayrılmıştır.

Lütfi Simavi, 1918’de yeniden başmabeyncilik görevine atanmıştır. Fakat o, yeni padişah Vahdettin’i, Vahdettin de onu sevmemektedir. Damat Ferit Paşa sadrazam olunca padişahı etkilemiş ve Lütfi Simavi görevinden alınmıştır (1919). Mütareke yıllarında ve Cumhuriyetten sonra bir görev almayan Lütfi Simavi, çeşitli dergi ve gazetelerde tarih, siyaset, protokol kuralları üzerine makaleler yazmış, kitaplar yayınlamıştır.

Lütfi Simavi’nin başlıca eserleri şunlardır:
Devr-i İnkılap, Sultan Mehmet Reşat Hanın ve Hilafenin Sarayında Gördüklerim, Teşrifat ve Adab-ı Muaşeret.


Eserleri

Osmanlı Sarayının Son Günleri - Yazar (Pegasus)
Son Osmanlı Sarayında Gördüklerim - Yazar (Örgün)
Sepet Devam
Boş
Haftanın Önerisi
Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev

Etienne de La Boétie
Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev
İmge
Ayın Yayınevi


Doğan Kitap

Türkçe basımı, Erdem Ceylan'ın çevirisiyle Daimon Yayınları tarafından gerçekleştirilen "Modern Anıt Kültü", önümüzdeki günlerde raflardaki yerini alacak.

 Sanat tarihçileri için olduğu kadar mimar ve restoratörler için de yol gösterici bir içeriğe sahip olan "Modern Anıt Kültü"19. yüzyılın tarihselci ve restorasyoncu yaklaşımlarının belirlediği tarihi eserler kuramından, 20. yüzyılın modernist ve korumacı düşüncesine geçiş sürecinde, yeni paradigmanın temellerini atan bir "kült" metin. Geçiş sancılarının görüldüğü yüzyıl dönümünde, zamanın ruhunu yakalamaya çalışan bu metin, sanat ve mimarlık tarihi ile restorasyon kuramının kesiştiği yerde duruyor. Metnin etkisi, gerek disiplin içindeki özgül bilgi alanıyla, gerekse kendisinin tarihsel, toplumsal ve kültürel bağlamıyla sınırlandırılamayacak kadar güçlü. İnsanın, ürettiği eserlerle, dolayısıyla geçmişiyle kurduğu ilişkinin modern zamanların başlangıcındaki dönüşümünü sorunsallaştıran metin, hem anıt değerlerindeki genelgeçer hiyerarşiyi sorguluyor, hem de, tespit ve öngörüleriyle, zaman ve mekân üstü bir geçerliliğe sahip.

Para Birimleri
Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.209s