Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Google+ Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları
Haftanın Yazarı


Ece Temelkuran
Haftanın Çevirmeni


Damla Kayıhan
Kişi Bilgisi Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Lütfi Simavi
Lütfi Simavi, Sultan Abdülmecit zamanının tanınmış vezirlerinden Süleyman Paşa’nın ikinci oğludur. İyi bir eğitim ve öğretim gören Lütfi Simavi, hariciye mesleğine girmiş, yurt içinde ve dışında önemli görevler almıştır. Lütfi Simavi’nin bu kitabındaki hatıralarına temel olan görevi 1909’da 31 Mart Olayı’ndan hemen sonra başlamıştır. II. Abdülhamit tahttan indirildikten sonra yerine padişah olan Sultan Mehmet Reşat onu saray başmabeynciliğine atamıştır, amaç, Meşrutiyet sarayına yeni bir düzen vermektir. Üç yabancı dil bilen, Batıyı Doğu kadar iyi tanıyan Lütfi Simavi bu görevinde üç yıl kalmış, 1912’de kendi isteğiyle ayrılmıştır.

Lütfi Simavi, 1918’de yeniden başmabeyncilik görevine atanmıştır. Fakat o, yeni padişah Vahdettin’i, Vahdettin de onu sevmemektedir. Damat Ferit Paşa sadrazam olunca padişahı etkilemiş ve Lütfi Simavi görevinden alınmıştır (1919). Mütareke yıllarında ve Cumhuriyetten sonra bir görev almayan Lütfi Simavi, çeşitli dergi ve gazetelerde tarih, siyaset, protokol kuralları üzerine makaleler yazmış, kitaplar yayınlamıştır.

Lütfi Simavi’nin başlıca eserleri şunlardır:
Devr-i İnkılap, Sultan Mehmet Reşat Hanın ve Hilafenin Sarayında Gördüklerim, Teşrifat ve Adab-ı Muaşeret.


Eserleri

Osmanlı Sarayının Son Günleri - Yazar (Pegasus)
Son Osmanlı Sarayında Gördüklerim - Yazar (Örgün)
Sepet Devam
Boş
Haftanın Önerisi
Bitti Bitti Bitmedi

Vedat Türkali
Bitti Bitti Bitmedi
Ayrıntı
Ayın Yayınevi


Can

Modernist Kent İçin Manifesto

Le Corbusier'nin kent tasavvurunda önemli bir yeri olan ve modernist kentin manifestosu olarak tanımlanabilecek Urbanisme, Pelin Kotas'ın çevirisiyle ve "Şehircilik" başlığıyla Türkçeye kazandırıldı. Le Corbusier'nin "Şehircilik"i, Aykut Köksal'ın genel yayın yönetmenliğinde mimarlık ve kent kitapları yayımlamak üzere kurulan Daimon Yayınlarının ilk kitabı.

Para Birimleri
Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (212) 527 40 57    Faks: (212) 527 41 45    Adres: Ankara Cad. No:17/A Cağaloğlu / İstanbul
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: info@paraf.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 7.036s