Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Grigory Petrov
Grigoriy Spridonoviç Petrov, 1868'de Petrograd ilinin Yamburg kentinde yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası meyhane garsonuydu. Ortamın kötü koşulları içinde doğup büyüdüğünden, gençlik yıllarından başlayarak insanları daha aydınlık günlere taşımaya, onlar için mutlu yaşamın örneklerini araştırmaya koyuldu. Lev Tolstoy gibi o da yeryüzünü cennete çevirecek bir yol arıyordu.

"Bilim, din, felsefe, sanat insanlığın mutlu olması için yarar sağlamadıkça hiçbir değer ifade etmezler. Tüm bunlar insanlığı daha aydınlık günlere götürmelidir," diye düşünüyordu. Yaşamı boyunca da bu düşüncelerine bağlı kaldı.

Petrov din adamlığını seçerse insanlar üzerinde daha çok etkili olabileceğini gördü. Gönlü yoksullara, işçilere, köylülere daha yakındı. 1900'lü yıllara gelindiğinde Rusya'nın en ünlü papazlarından, en çok okunan halk yazarlarından biri oldu. Söz söyleme becerisi çok güçlüydü. Eserleri on milyonlarca Rus halkı tarafından okunuyordu. Kitapçılar, vitrinlerinde Petrov'un eserlerini en iyi yerlere koyuyorlardı. Edebi, felsefi, dini toplantılarda son söz hep Grigoriy Petrov'un olurdu. Onun böyle büyük bir ün kazanmasını ve faaliyetlerini kilise çevreleri çekemedi. Petrov 1907'de papazlık görevinden ayrıldı. Kendisini yazarlığa ve hatipliğe verdi.

Grigoriy Petrov'un en önemli işlevi uyuyan halkı uyandırmak olmuştu. Çalışmaları Çar polislerince izlendi. Daha sonraki Bolşeviklerle de geçinemedi. Halk için geniş bir özgürlüğü savunuyor, bilim adamlarının politika, parti ve dinin dışında kalmasını istiyordu. Hakkında soruşturmalar başlatılmıştı.

1920'de oğlu ve yakınları ölmüştü. Kırım'dan İstanbul'a kalkan bir vapura en son yolcu olarak atlayarak canını kurtarabildi. Yeşilköy'e orada yoksulluk içinde yaşadı. Daha sonra Triyeste'ye gitti. Burada Yugoslav aydınları Petrov'u tanıyarak ona yardımcı oldular; Belgrad Üniversitesine profesör olarak tayin edilmesini sağladılar. Petrov, Yugoslavya'nın çeşitli yerlerini dolaşarak kültür, uygarlık, din, iş, kardeşlik konularında konferanslar, vaazlar vermek fırsatını buldu. Üç yıl içinde 1500 konferans verdiği bilinir.

G. Petrov, 19 Haziran 1925'te mide ameliyatı olmak için gittiği Paris'te öldü.

Petrov "Ak Zambaklar Ülkesi" adlı kitabının Rusça elyazmasını daha önce Finlandiya'da beraber olduğu Bulgaristan'daki dosyu D. Bojkov'a göndermişti. Kitap 1925'te Sofya'da yayınlandı.

1909-1910 yıllarında Finlandiya'yı ilk kez dolaşan Petrov, bu ülkeden çok etkilenmiş ve: "Sanki onlar bu dünyadan değil; İncil'de sözü edilen ak zambakları andırıyorlar... Bataklıklar ülkesi Suomi, şimdi cennet sözünün bilinen anlamını taşır. Bataklık ve kayalıları pek güzel bir bahçe haline getirmişler. Bu bahçede onlar İncil'deki ak zambaklar gibi dinç, tertemiz, mâsumdurlar. Temizlikleri yalnız kişisel yaşayışlarında değil, genel ve sosyal hayatlarında da görülür."

Petrov kitabında Finlandiya'nın eğitim ve kültür kalkınmasına nasıl ulaştığını anlatır. Fin halkı önceleri nasıldı, sonradan ne oldu? Bu gelişmede okulun, bürokrasinin, kilisenin, kışlanın rolleri neydi? Tek tek kahramanlar Fin ulusunu nasıl kahraman bir ulus yapmıştır?

"Ak Zambaklar Ülkesi" çeşitli dillere çevrilerek pek çok ülkede geniş bir ilgi görmüştür.


Eserleri

Ak Zambaklar Ülkesinde - Yazar (Timaş)
Ak Zambaklar Ülkesinde Finlandiya - Yazar (IQ)
Beyaz Zambaklar Ülkesi - Yazar (Zambak)
Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Yazar (Çınar)
Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Yazar (Librum Kitap)
Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Yazar (Ayrıntı)
Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Yazar (Say)
Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Yazar (Ez-De)
Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Yazar (Alter)
Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Yazar (Alter)
Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Yazar (Batı)
Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Yazar (Timaş)
Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Yazar (Hayat)
Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Bir Ulusun Dirilişi - Yazar (Düzey)
Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Ciltli - Yazar (Koridor)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.031s