Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Google+ Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

Kişi Bilgisi Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Yücel KayıranE-Posta: yucelkayiran@hotmail.com

1964 Adana doğumlu. İlk ve Ortaokulu Ankara, Bigadiç, Elbistan, Afşin, Adana, Ceyhan, Gaziköyü, Kozan ve Tufanbeyli'de okudu. Afşin Lisesi mezunu. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünü bitirdi. Türkiye Felsefe Kurumu ve Edebiyatçılar Derneği üyesi. Ankara'da yaşıyor.

İlk şiiri 1984 Yaba öykü dergisinde çıktı. Bunu, o yıllarda Oluşum, Yarın, Morköpük ve Sanat Rehberi dergileri izledi. 1987'de Doğu'ya gitti. Altı yıl Kilis, Afşin, Arapkir ve Malatya'da yaşadı. 1990'lı yıllarla birlikte, eleştiri ve poetika yazılarıyla dikkati çekti.

Şiir ve düzyazılarını, Sombahar, Ludingirra, Hürriyet Gösteri, Defter, Varlık, Adam Sanat, Virgül, Cumhuriyet Kitap, Güldiken, Yasakmeyve, Kitap-lık ve Milliyet Sanat gibi dergilerde yayımladı.

İdeoloji ve dünya görüşüne karşı felsefi şiir poetikasını savundu. Felsefi şiir anlayışına ilişkin kapsamlı bir dosya hazırladı. Şiirlerinde, insanı, çıkmaz ve problem karşısındaki tekbaşınalığı ile, kaybolma halinde göstermek, poetikasının temelini oluşturmaktadır.

Yayımlanmış şiir kitabı: Hayaline Firar Edemeyenlerin Afsunu (1997)


Eserleri

Beni Hiç Göremezsin - Yazar (Ekin)
Beni Hiç Göremezsin - Yazar (Ekin)
Çalgın - Yazar (Metis)
Efsus'a Yolculuk - Yazar (Metis)
Felsefi Şiir - Yazar (Yapı Kredi)
Kritiğin Toprağında - Türk Şiirine Felsefeyle Bakmak - Yazar (Yapı Kredi)
Son Akşam Yemeği - Yazar (Metis)
Şiirimin Çeyrek Yüzyılı - Yazar (Yapı Kredi)
Yücel Kayıran Şiiri ve "Beni Hiç Göremezsin" - Yazar (Şiirden)
Sepet Devam
Boş

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.165s