Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Doris Lessing
Doris Lessing, 1919’da İran’da doğdu ve beş yaşından itibaren Güney Rodezya’da, bugünkü adıyla Zimbabwe’de yaşamaya başladı. Çocukluğunu büyük bir çiftlikte geçirdi ve 1949’da İngiltere’ye gitti. Yanında ilk romanı Türkü Söylüyor Otlar’ın elyazmalarını da götürdü ve 1950’de basılan roman Britanya, Amerika ve pek çok Avrupa ülkesinde büyük başarı kazandı. O zamandan beri, yalnızca bir roman yazarı olarak değil, deneme ve kısa öykü yazarı olarak da ünü artıyor. Kısa romanlarını topladığı Five ile 1954’te Somerset Maugham Ödülü’nü kazandı. 1981’de Avusturya Devleti Avrupa Yazını Ödülü’nü, 1982’de Alman Federal Cumhuriyeti Shakespeare Ödülü’nü aldı. Başlıca romanları arasında Altın Defter (The Golden Notebook), The Summer Before the Dark ve The Memoirs of a Survivor sayılabilir. “To Room Nineteen” ve “The Temptation of Jack Orkney”in de aralarında olduğu kısa öyküleri birkaç ciltte toplanmıştır; Afrika üstüne öyküleri ise This Was The Old Chief’s Country ve The Sun Between Their Feet’te yer alır. Argostaki Kanopus Arşivleri genel başlığı altında topladığı beş romanın ilki Şikasta, 1979’da yayımlanmıştır. 1985 yılında The Good Terrorist romanı ile hem W.H. Smith Yazın Ödülü’nü hem de İtalya’da Mondello Ödülü’nü almıştır. İtalyan Grinzane Cavour Ödülü, son sınıf öğrencilerinin oylarıyla seçilen The Fifth Child’a verilmiştir. Sekizinci Gezegen, Philip Glass tarafından, librettosu Doris Lessing’e ait bir opera olarak uyarlanmış ve prömiyeri Houston’da yapılmıştır. En yeni çalışmaları The Grandmothers, The Sweetest Dream ve On Cats’tir. 11 Ekim 2007 günü Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştır. Bu ödüle layık görülen en yaşlı kişidir. Türkçede yayımlanan başlıca yapıtları: Afrika Öyküleri (çev.: Yasemin Alptekin, Kaynak Yay., 1985); Sevme Alışkanlığı (çev.: Aslı Biçen, Mitos Yay., 1990); Beşinci Çocuk (çev.: Nihal Yeğinobalı, Afa Yay., 1990); Siyah Madonna (çev.: Aslı Biçen, Ayrıntı Yay., 1991); Terörist (çev.: Zeynep Sirer, Afa Yay., 1992); Gene Aşk (çev.: Tomris Uyar, Can Yay., 1997); Altın Defter (çev.: Aslı Çelik, Can Yay., 2 cilt, 1998); Argostaki Kanopus Arşivleri I / Şikasta (çev.: Erol Özbek, Çiviyazıları Yay., 1999); Argostaki Kanopus Arşivleri II / Evlilikler (çev.: Erol Özbek, Çiviyazıları Yay., 1999); Argostaki Kanopus Arşivleri III / Sirius Deneyleri (çev.: Erol Özbek, Çiviyazıları Yay., 2000); Argostaki Kanopus Arşivleri IV / Sekizinci Gezegen (çev.: Erol Özbek, Çiviyazıları Yay., 2000); Mara ile Dann (çev.: Dilek Şendil, Can Yay., 2001); İçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler (çev.: Berna Kurt, Çitlembik Yay., 2003); Türkü Söylüyor Otlar (çev.: Aylin Sağtur, Can Yay., 2004).


Eserleri

8.Gezegen - Yazar (Chiviyazıları)
Alfred ile Emily - Yazar (Can)
Altın Defter - Yazar (Can)
Anılar-Doris Lessing - Yazar (Kırmızı Kedi)
Büyükanneler - Yazar (Kırmızı Kedi)
Büyükanneler - Yazar (Çitlembik)
Duygusal Ajanlar - Yazar (Deli Dolu)
Evlenmeyen Adamın Hikayesi - Yazar (İletişim)
Evlilikler - Yazar (Deli Dolu)
Evlilikler " Argostaki Kanopus Arşivleri - 2 " - Yazar (Chiviyazıları)
Gene Aşk - Yazar (Can)
Hayatta Kalma Güncesi - Yazar (Can)
İçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler - Yazar (Çitlembik)
İyi Bir Evlilik - Yazar (Everest)
İyi Terörist - Yazar (Kırmızı Kedi)
Jack Orkney’nin Günaha Çağrılışı - Yazar (Can)
Kedilere Dair - Yazar (Metis)
Mara İle Dann - Yazar (Can)
Martha Quest - Şiddetin Çocukları 1 - Yazar (Everest)
On Dokuz Numaralı Oda - Yazar (Can)
Sirius Deneyleri - Yazar (Chiviyazıları)
Son Aydınlık Yaz - Yazar (Kırmızı Kedi)
Şikeste - Yazar (Deli Dolu)
Tenimin Altında - Yazar (Dünya)
Terörist - Yazar (Afa)
The Grass is Singing - Yazar (Penguin Books)
Türkü Söylüyor Otlar - Yazar (Can)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.035s