Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Terry Eagleton
1943'te Salford'da doğdu. Oldukça yoğun bir Katolik eğitimi aldıktan sonra, Raymond Williams'dan da dersler alacağı Cambridge Üniversitesi'ne girdi. Kısa bir süre burada İngiliz Edebiyatı bölümünde öğretim üyeliği yaptı. 1969'da girdiği New Statesman dergilerine yıllardır yazılarıyla katkıda bulunmaktadır.

Eagleton, iki kitabı, Shakespear and Society (1967) ve Exiles and Emigrés'te (1970) edebiyata Katoliklikle sosyalizmin ilginç bir sentezini yaparak yaklaşıyordu. İleriki yıllarda böylesi bir sentez arayışından koparak Althusser okulunun edebiyat kuramı alanındaki en önemli adı Pierre Macherey'nin izini sürecek; "bütünlük", "organiklik" ve "yansıma" gibi Hegel kökenli kavramların edebiyat yapıtlarını çözümlemekte kullanılmalaraına karşı çıkacaktı. Marxism and Literary Criticism and Ideology (1976; Edebiyat Eleştirisi Üzerine, çev. H. Gönanç, Eleştiri Yay., tarihsiz) adlı yapıtında Marksist gelenekteki benzer eğilimleri sert bir biçimde eleştirdi. Criticsim and Ideology (1976; Eleştiri ve İdeoloji, çev. E. Tarım-S. Öztopbaş, İletişim Yay., 1985) kitabında ise yapısalcılıktan esinlenen bir "metinbilimi" kavrayışına maddeci ve bilimsel bir içerik kazandırmak için edebiyat yapıtı ile ideolojiler arasındaki, "yansıtma" kavramının kuşatamadığı karmaşıklıktaki ilişkileri inceledi.

Eagleton, metni, "açıklamaya" çalışan 80'lerdeki bilimsel yönelimini yavaş yavaş terk ederek metni "kullanmaya" ağırlık veren, daha siyasal bir yaklaşımı benimsedi. Walter Benjamin or Towards a Revolutionary Criticism (1981), Literary Theory (1983; Edebiyat Kuramı-Giriş, çev. Tuncay Birkan, Ayrıntı Yay., 2004) ve The Function of Criticism (1984; Eleştirinin Görevi, çev. İsmail Serin, Ark Yayınları, 1998) gibi yapıtlarında, Benjamin'in yanı sıra, Mikhail Bakhtin, Derrida, Witttgenstein, Foucault ve feminist hareketin bu siyasal yaklaşımı büyük ölçüde etkilediği görülür.

Edebiyat kuramı alanındaki bu çalışmalarının yanında edebiyat "pratiğine" de bulaşmış, Brecht and Company (yayımlanmadı) ve Saint Oscar (1990) adlı iki oyun ve tek romanı olan Saints and Scholars'ı (1987; Azizler ve Alimler, çev. O. Akınhay, Ayrıntı Yay, 1998) yazmıştır.

DİĞER YAPITLARI: Myths of Power: A Marxist Study of the Brontes (1975); The Rape of Clarissa (1982; Clarissa'nın İğfali); Againts The Grain (1985); Shakespeare (1986; Wiliam Shakespeare, çev. A. Cüneyt Yalaz, Boğaziçi Üniversitesi Yay., 1998); The Ideology of The Aesthetic (1990); Ideology: An Introduction (1991; İdeoloji-Giriş, çev.: Muttalip Özcan, Ayrıntı Yay., 1996); Heathcliff and The Great Hunger (1995); The Illusions of Postmodernism (1996; Postmodernizmin Yanılsamaları, çev.: Mehmet Küçük, Ayrıntı Yay., 1999); The Gatekeeper (2001; Kapı Bekçisi, çev.: Gökçen Ezber&Rana Kahraman, Bilge Kültür Sanat, 2002); The Idea of Culture, 2000; Sweet Violene-The Idea of the Tragic, 2003 (Her iki kitap daAyrıntı Yayınları'nın programına alınmıştır).


Eserleri

Aykırı Simâlar - Yazar (Epos)
Azizler ve Alimler - Yazar (Sel)
Azizler ve Alimler - Yazar (Agora)
Edebiyat Kuramı -Giriş- - Yazar (Ayrıntı)
Edebiyat Nasıl Okunur - Yazar (İletişim)
Edebiyat Olayı - Yazar (Sel)
Eleştiri ve İdeoloji - Marksist Edebiyat Teorisi Üzerine Bir Çalışma - Yazar (İletişim)
Eleştirinin Görevi - Yazar (Ark)
Estetiğin İdeolojisi - Yazar (Doruk)
Estetiğin İdeolojisi - Yazar (Doruk)
Güç Mitleri - Yazar (Can)
Hayatın Anlamı - Yazar (Ayrıntı)
İdeoloji - Yazar (Ayrıntı)
İngiliz Romanı - Yazar (Sözcükler)
İyimser Olmayan Umut - Yazar (Ayrıntı)
Kapı Bekçisi - Yazar (Bilge Kültür Sanat)
Kötülük Üzerine Bir Deneme - Yazar (İletişim)
Kuramdan Sonra - Yazar (Literatür)
Kültür Yorumları - Yazar (Ayrıntı)
Marksizm ve Edebiyat Eleştirisi - Yazar (İletişim)
Marx Neden Haklıydı? - Yazar (Yordam)
Milliyetçilik Sömürgecilik Ve - Yazar (Kabalcı)
Postmodernizmin Yanılsamaları - Yazar (Ayrıntı)
Radikal Kurban - Yazar (Ayrıntı)
Şiir Nasıl Okunur - Yazar (Agora)
Şiir Nasıl Okunur? - Yazar (Ayrıntı)
Tanrı'nın Ölümü ve Kültür - Yazar (Yordam)
Tatlı Şiddet : Trajik Kavramı - Yazar (Ayrıntı)
Walter Benjamin Ya Da Bir Devrimci Eleştiriye Doğru - Yazar (Agora)
William Shakespeare - Yazar (Boğaziçi Üniversitesi)
William Shakespeare - Yazar (Boğaziçi Üniversitesi)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.036s