Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Google+ Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

Kişi Bilgisi Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Nikolay Vasilyeviç Gogol
(31 Mart, 1809 - 4 Mart, 1852) gerçekçi Rus roman ve oyun yazarı. En iyi bilinen eseri Ölü Canlar'dır.

Gogol orta halli toprak sahibi bir ailenin çocuğu olarak Ukrayna’da Soroçinski Köyü’nde dünyaya gelir. Gogol’un çocukluğu köy hayatı ile ve yoğun kazak kültürü etkisi’nde geçer. Bu hayatın etkisi ileride yazacağı eserlere de yansıyacaktır. Gogol gençlik yıllarında şiire ve edebiyata ilgi duyar. 1828’de Petersburg’a gider. Orada memur olmayı ve bir şekilde geçinmeyi umar ancak işler umduğu gibi gitmez. Gogol Petersburg’dan Almanya’ya gider ancak orada da parası bitene kadar kalabilir. Tekrar Petersburg’a dönüp iş arayan Gogol bu sefer çok düşük bir maaşla da olsa devlet memuru olarak çalışmaya başlar. Bu görevden de bir sene sonra ayrılır.

Gogol, 1836’da Puşkin’in çıkardığı Sovremennik adlı dergide, yergili öykülerinin en neşelilerinden biri olan Araba’yı ve eğlenceli ve iğneleyici bir üslûpla yazılmış gerçeküstücü öyküsü Burun’u yayınlar. Yazar yazın sanatında büyük ölçüde Puşkin’in etkisi altındadır. Öyle ki onun eleştirileri ve telkinleri olmadan yazamayacağını düşünür. Yazarın Puşkin’le olan arkadaşlığı, onu aldığı acımasız eleştirilerden de koruyan en büyük güçtür.

Gogol’un ilk ciddi ve dikkat çeken eserleri Ukrayna hayatı ile, halk deyişleri ile süslü halk hikayeleridir. Gogol 1831 – 1832 yıllarında yazdığı bu hikayeleri Dilanka Yakınlarındaki Çiftlikte Akşam Toplantıları adlı kitapta toplar. Bu öyküler Rus edebiyat dünyasında Gogol’un bir anda parlamasına yol açar. 1835 yılında Mirgorod ve Arabeski adlı eserlerini de yayımladı. Bu kitaplarında da halk hikayeleri, özellikle Kazak geçmişi işlenmiştir.

Müfettiş'in ilk baskısı Hikayelerinde Günlük hayatı ve bayağı kişilikleri zaman zaman mizahi zaman zaman öfkeye varan bir şekilde yeriyordu. Eski Zaman Beyleri, Arabeski bu yergi kitaplarının ilkleridir. Arabeski kitabındaki hikayelerinden biri olan Bir Delinin Hatıra Defteri bir memurun rutin hayatını ve işi yüzünden nasıl sıkıldığını anlatır. Hikayenin sonunda memur akıl hastanesine yatırılır. Portre adlı eseri ise dünyanın kötülüklerden kurtulamayacağı vugusu ile sonlanır.

Büyük komedisi Müfettiş adlı eseri ile bürokrasiyi alay derecesinde yeren Gogol eserinin sahnelenmesi ile tüm şimşekleri üzerine çeker. Tepkiler yüzünden Rusya’dan ayrılmak zorunda kalır. Roma’da Puşkin’in tavsiyesi ile en büyük eseri olan Ölü Canlar’ı yazarken Puşkin’in öldüğü haberini alır. Bu haber onun için “Rusya’dan gelebilecek en kötü haber”dir. O zamana kadar Puşkin’i düşünmeden dikkate almadan hiç birşey yazmayan Gogol için bu haber gerçekten bir yıkım olmuştur. Puşkin’in ölümünün yıkıcı etkisine karşın 1842 yılında iki önemli eseri olan Ölü Canlar’ın 1. cildi ve uzun hikayesi Palto’yu bitirir ve yayınlar. Ölü Canlar dönemin Rusya’sının çürümüşlüğünü gerçekçi bir biçimde gözler önüne sererken Palto’da sıradan insanların yaşadıkları acılar, maaruz kaldıkları haksızlıklar, ve yaşadıkları yoksulluk tüm gerçeklikleriyle, okuyucuyu sarsacak bir ustalıkla gözler önüne serilmektedir. Bu eser de dönemin en büyük eserlerinden biri olarak nitelendirilecektir. Rus edebiyatına sıradan insanların gerçekçi bir girişi olarak da nitelendirilebilir Palto. Öyle ki Dostoyevski hikayeye hitaben “Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık.” diyecektir. Ancak öykü yayınlaması ile soylu kesimin tepkisini tekrar Gogol üzerine çeker. Dönem aydınlar üzerinde büyük baskıların uygulandığı karanlık I.Nikola dönemidir. Gogol düzen savunucuları tarafından Rus insanını aşağılamakla onun kötü yönlerini göstermekle, halkına ihanetle suçlanır. Ancak onun yapmak istediği halkını aşağılamak değil onu bu hale sokan yozlaşmış düzeni tüm gerçekliği ile gözler önüne sermektir. Maaruz kaldığı bu suçlamalar yazarın ruhsal sağlığına da ciddi zararlar vermiştir.

Nikolay Gogol büstüPuşkin’in ölümünden sonra Gogol’un popülaritesi daha da da artar. Bu ilgi Gogol’da bir öncülük hissi yaratır ve kendine toplumu değiştirmek, insanlara yol göstermek gibi misyonlar edinir. Bu dönemde eski yaratıcılığını kaybettiği söylenebilir. Dine karşı ilgisi artar ve daha önce eleştirdiği kiliseyi dahi övmeye başlar. Bu davranış hayranlarının tepkisini çeker ancak o bu tepkilere dinsel yorumlar katar ve Tanrı’nın gönlünü almak için ona daha da yakınlaşır. 1848’de kutsal toprakları ziyaret etmek için Filistin'e gider. Moskova’ya geri dönen Gogol orada Matvey Konstantinovski adlı gerici bir rahibin etkisi ile 1852 yılında Ölü Canlar romanının ikinci bölümünün el yazmalarını yakarak imha eder. Bu davranışından 10 gün sonra 43 yaşında Moskova’da ölür.

Gogol'ün tamamlayamadığı sadece taslaklarını kaleme aldığı Dördüncü Dereceden St.Vladimir Nişanı adlı oyunu ölümünden sonra Sasa Preis tamamlanmıştır.Eserleri

Akşam Toplantıları - Yazar (İş Bankası)
Akşam Toplantıları-Ciltli - Yazar (İş Bankası)
Arabeskler - Yazar (İş Bankası)
Arabeskler-Ciltli - Yazar (İş Bankası)
Bir Delinin Anı Defteri Palto-Burun -Petersburg Öyküleri ve Fayton- - Yazar (İş Bankası)
Bir Delinin Güncesi - Yazar (Can)
Bir Delinin Güncesi - Yazar (Say)
Bir Delinin Güncesi - Yazar (Oda)
Bir Delinin Hatıra Defteri - Yazar (İndigo Kitap)
Bir Delinin Hatıra Defteri - Yazar (Antik)
Bir Delinin Hatıra Defteri - Yazar (Antik Sahaf Kitabevi)
Bir Delinin Hatıra Defteri - Yazar (Evrensel)
Bir Delinin Hatıra Defteri - Yazar (Mitos Boyut)
Bir Delinin Hatıra Defteri - Yazar (Varlık)
Bir Delinin Hatıra Defteri - Yazar (Mitos Boyut)
Burun - Yazar (Gendaş)
Bütün Oyunları - Müfettiş - Tiyatrodan Çıkış - Bir Evlenme - Yazar (Everest)
Çağdaş Rus Öyküsü Antolojisi - Yazar (İkaros)
Delinin Defteri - Yazar (Sosyal)
Dikanka Yakınlarında Bir Köyde Akşamlar - Yazar (Everest)
Evlenme Kumarbazlar - Yazar (İş Bankası)
İki İvan'ın Münakaşası - Yazar (Helikopter)
Masallar - Yazar (İnkılap)
Mayıs Gecesi - Portre - Yazar (Yordam)
Mirgorod Öyküleri - Yazar (Everest)
Müfettiş - Yazar (Oda)
Müfettiş - Yazar (İş Bankası)
Neva Caddesi - Yazar (Can)
Nikolay Gogol Öyküler-Ciltli - Yazar (Epsilon)
Ölü Canlar - Yazar (İmge)
Ölü Canlar - Yazar (Doğu Batı)
Ölü Canlar - Yazar (İletişim)
Ölü Canlar - Yazar (İş Bankası)
Ölü Canlar - Yazar (Everest)
Ölü Canlar - Yazar (Alter)
Ölü Canlar - Yazar (İletişim)
Ölü Canlar - Yazar (Bordo Siyah)
Ölü Canlar - Yazar (Amfora)
Ölü Canlar - Yazar (İskele)
Ölü Canlar - Yazar (Bilge Karınca)
Ölü Canlar - Yazar (X)
Ölü Canlar - Yazar (Oda)
Ölü Canlar-Ciltli - Yazar (İş Bankası)
Palto - Yazar (İthaki)
Palto - Yazar (Kolektif)
Palto - Yazar (İnsan)
Palto - Yazar (Ayrıntı)
Palto - Yazar (Kolektif)
Palto - Yazar (Bordo Siyah)
Palto - Yazar (Bordo Siyah)
Palto - Yazar (Adam)
Palto - Bir Delinin Güncesi - Burun - Neva Caddesi - Fayton - Yazar (Nora Kitap)
Petersburg Öyküleri - Yazar (İletişim)
Petersburg Öyküleri - Yazar (İletişim)
Petersburg Öyküleri - Yazar (İş Bankası)
Taras Bulba - Yazar (Karbon Kitaplar)
Taras Bulba - Yazar (Everest)
Taras Bulba - Yazar (Can)
Taras Bulba - Yazar (Oda)
Taras Bulba ve Mirgorod Öyküleri - Yazar (İş Bankası)
Taras Bulba ve Mirgorod Öyküleri-Ciltli - Yazar (İş Bankası)
The Government Inspector and Other Works - Yazar (Wordsworth)
The Nose & A May Night - Stage 4 - Yazar (Sis)
Toplu Oyunları-1 Müfettiş - Kumarbazlar - Evlenme - Yazar (Mitos Boyut)
Üç Hikaye - Yazar (Yapı Kredi)
Sepet Devam
Boş

Para Birimleri
Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.185s