Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Tennessee Williams
Asıl adı Thomas Lainer Williams olan Amerikalı yazar Tennessee Williams, 1911 yılında Mississippi eyaletindeki Columbus’da doğdu. Tekstil ürünleri satıcısı olan babası sık sık iş seyahatlerinde olduğundan, ruhsal açıdan sağlıklı olmayan annesi tarafından yetiştirildi. Dakin adında bir erkek kardeşi ve hayatının büyük bir kısmını şizofreni hastası olarak geçiren Rose adında bir kız kardeşi vardı. Williams yüksek öğrenimine 1929 yılında Missouri Üniversitesi’nde, Gazetecilik ve Edebiyat Öğretmenliği Bölümü’nde başladı. Özel nedenlerden dolayı öğrenimine ara verdi, 1937’de Iowa Üniversitesi’ne kaydını yaptırarak yüksek öğrenimini oyun yazarlığı üzerine tamamladı. 1942 yılında Hollywood’da senaryo yazarlığına başladı. 1947 yılında yazdığı A Streetcar Named Desire ve oyunun aynı yıl Elia Kazan’ın yönetimiyle Broadway prodüksiyonu, onun yazarlık yaşamının dönüm noktası oldu. Yirminci yüzyılın en seçkin oyun yazarlarından biri olarak tanındı. Oyunlarında genellikle toplum-birey çatışmasını ele aldı. Toplumsal ve psikolojik baskılara dayanamayarak yıkılan insanları işledi. Bu çizgi, onun eşcinsel oluşunun, ailesindeki zihinsel dengesizliğin ve alkolizmin etkileri olarak görüldü. Filme alınmış oyunlarının yanısıra romanları, denemeleri, şiirleri, senaryoları ve öyküleri vardır. Tennessee Williams 1983 yılında New York’ta bir otel odasında öldü. Otopsi sonucu, plastik bir ilaç kapağının kaza sonucu boğazını tıkaması ile nefessiz kalarak hayatını kaybettiği anlaşıldı. St. Louis’te gömüldü.

 

Williamsın Eserleri:

    The Glass Menagerie (Sırça Hayvan Koleksiyonu, oyun)

    A Streetcar Named Desire (Arzu Tramvayı, oyun)

    The Rose Tattoo, Cat on a Hot Tin Roof (Kızgın Damdaki Kedi, oyun)

    Orpheus Descending (oyun)

    Suddenly Last Summer (oyun)

    The Night of the Iguana  (İguananın Gecesi, oyun)

    The Roman Spring of Mrs. Stone (Mrs. Stone’un Roma Baharı, roman)

    Moise and the World of Reason (roman)

 Eserleri

Arzu Tramvayı - Yazar (İmge)
Sırça Hayvan Koleksiyonu - Yazar (Mitos Boyut)
Toplu Oyunları 1 - Kızgın Damdaki Kedi - Gökyüzüne Bir Merdiven - Yazar (Mitos Boyut)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.042s