Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Lucius Apuleius
MS 127-170 yılları arasında yaşadığı düşünülmektedir. Platoncu, retorikçi ve edebiyatçı olan Apuleius, Atina ve Kartaca'da eğitim gördükten sonra Roma dünyasını dolaşarak gizem tapkıları üzerinde bilgi sahibi oldu. Özellikle İsis dinini iyi öğrenen yazar bunu eserinde de kullanmıştır. Gezileri sırasında Latin ve Yunan edebiyatlarını da inceleyen Apuleius Roma'da retorik dersleri verdi. Sonra zengin bir dulla evlendi. Karısı onu kızlarına büyü yapmakla suçlayınca Apologia (Savunma) isimli otobiyografik eserini yazdı. Apuleius'un en önemli eseri Altın Eşek ya da Metamorphoseis (Başkalaşım)'dir. Bu eseri yazarken Patrasılı Lukios'un Lucius ya da Eşek adlı günümüze de kalmış yapıtından yola çıktığı sanılmaktadır. Fakat yapıta kendi hayatını da katan Apuleius'un aynı zamanda kendini karakterle de özdeşleştirdiği ve dahası etkisi altında olduğu sanılan İsis gizem tapısını da eserine yansıttığı düşünülmektedir. Diğer eserleri arasında Platon üzrine üç deneme: De Platone et ejus Dogmate (Platon ve Öğretileri Üzerine), De deo Socratis (Sokrates'in Tanrısı Üzerine) ve De Mundo (Dünya Üzerine)'dir. Bu eserlerden yalnızca sonuncusu günümüze ulaşabilmiştir.


Eserleri

Altın Eşek - Yazar (Alfa)
Başkalaşımlar - Yazar (Alfa)
Başkalaşımlar - Yazar (Kabalcı)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.189s