Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Charles Darwin
(12 Şubat 1809 – 19 Nisan 1882) İngiliz doğabilimci.

Çömlek endüstrisi kralı Josiah Wedgwood'un kızı Suzannah ve zengin bir doktor, özgür düşünceli şair ve evrimkonusu üzerinede çalışmış bir bilim adamı olan Erasmus Darwin'in torunu, Robert Darwin'in oğlu olarak İngiltere Shrewsbury'de 12 Şubat 1809 yılında dünyaya gelen Charles Darwin sekiz yaşına geldiğinde annesini yitirir.

Shrewsburry School'da eğitimine başlayan Darwin'inde okulla arası, Einstein gibi pek iyi değildir. Öyleki hocaları arasında ona aptal gözüyle bakanlarda vardır. Oysa bu başarısızlık, Darwinin okul müfredatıyla örtüşmeyen ilgi alanlarıyla ilgilidir.

Darwin daha sonra baba mesliğini devam ettirmek için Edinburg Üniversitesinde tıp öğrenimi için gitti. Ancak başarısız iki yılın sonunda babası tıp eğitimini bıraktırır ve Darwin'i din adamı olmaya ikna edilir. Edinburg Üniversite'sini bırakıp, Cambridge Üniversitesine teoloji öğrenimi için gider. Ama doğal tarihle olan ilişkisi gün geçtikce aşka dönüşür. Teoloji öğreniminin yanı sıra böcek toplama etkinliğini sürdürür ve oluşturduğu koleksiyonuyla bilim çevrelerinin takdirini kazanır. Bu arada botanik ve jeoloji derslerine katılır. Tüm bunların yanı sıra Edinburg'da, öğrenciler tarafından kurulan Plian Societyin üyesi olur ve ilk kez bu maddeci toplulukta bilimsel tartışma içerisine girer. Burada botanik profesörü John Stevens Henslow ile yakın dostluk kuran Darwin tüm ilgisini doğa tarihine verir. Henslow'un desteğiyle, 1831'de beş yıllık bir bilimsel araştırma gezisine çıkan Beagle adlı gemide doğa bilimci olarak görev alır.Bu Darwin'in yaşamında bir dönüm noktası olmuştur. Yolculuk boyunca dünyanın pek çok yerinden türlere ilişkin fosil ve örnekler toplar; gözlemsel bilgiler edinir, notlar alır. Özellikle Galapagos Adaları'ndaki dev kaplumbağalar ile kuşlar üzerindeki gözlemleri, canlıların arasındaki akrabalık ilişkilerin kavramasında etkili olmuş ve birçok canlının aynı atadan gelip evrim geçirerek farklılaştığını keşfetmiştir.

Görüşlerinin tepki toplayacağı endişesi ile çalışmalarını yalnızca yakın çevresiyle paylaşmış ve uzun süre yayınlamamıştır. Bu arada boş durmaya Darwin yaklaşık yirmi yıl hiç durmada kanıt toplamaya devam etti.1858'de evrim konusunda kendisiyle aynı düşünceleri paylaşan Alfred Russel Wallace'ın da mektuplarını ekleyerek görüşlerini bir bildirgeyle açıkladı. 1859'da da çalışmalarını Türlerin Kökeni (The Origin of Species) adlı kitapta topladı.

Geniş yankılar uyandıran kuram bütün dünyada tepkiyle karşılanmıştır. Darwin tüm saldırılara karşın 1871'de İnsanın Türeyişi kitabınıda bilim dünyasına kazandırmıştır. Bu eserin yazarken Darwin Thomas Malthus’un Toplumun Gelecekteki Gelişmesine Etkileri Açısından Nüfus Üzerine Bir Deneme eserinden etkilenmişti. Malthus’a göre, bir insan veya hayvan topluluğu, bütün bireyleri yetişkin yaşa gelir ve ürerse çok büyük bir hızla iki katına çıkabilir. Teze göre; "Hayvan topluluklarının az çok kararlı bir nüfusu korumalarını, çok sayıda bireyin üreme yaşına gelmeden ölmesine bağlıdır. Ancak kendilerini yaşam koşullarına iyi uyarlayanlar üreyecek yaşa gelebilmektedir. Her şey sanki yaşam zorlukları üremeye yatkın bireyler arasında bir ayıklama yapıyormuş gibi gerçekleşmektedir." Hıristiyan inanışına olan bağlılığını yitirdiğini itiraf eden ve bir agnostik (bilinemezci) olduğunu açıkça belirten Charles Darwin 19 Nisan 1882'de öldüğünde, ailesi onu bölgedeki bir kilise avlusuna, çocuklarının mezarlarının yanına gömmeyi düşünüyordu. Ne var ki, aynı düşünceyi paylaşmayan bazıları çarçabuk harekete geçerek, önde gelen bilim insanları ve hükümet üyelerini ikna çalışmasına girişti. Amaçları, bu kişileri biraraya getirip İngiltere'nin ünlü kilisesi Westminster Abbey'nin baş rahibinden Darwin'in buraya gömülmesini rica etmelerini sağlamaktı. Baş Rahip George Granville Bradley, “gerekli onayın canı gönülden verileceği”ni bildirdi. Böylece, agnostik olan Darwin 26 Nisan günü öğleden sonra Westminster Abbey'ye gömüldü. Tabutunu taşıyanlar arasında eski dostu botanikçi Joseph Hooker, yazılarıyla Darwin'i kendi kuramını yayımlamaya yönelten genç doğabilimci Alfred Russel Wallace ve ABD'nin İngiltere büyükelçisi James Russell Lowell da vardı. Darwin bu kilisenin “Bilginler Köşesi” olarak bilinen bölümünde, Sir Isaac Newton'un gömülü olduğu yerin birkaç metre ötesinde ve astronom Sir John Herschel'in yanı başında yatıyor. Darwin, yeryüzündeki canlı türlerinin değişimini betimlemek için “gizemlerin gizemi” tanımlamasını ortaya atan büyük filozof Herschel'e, Türlerin Kökeni kitabının girişinde göndermede bulunmuştu.

Bugün Darwin özdeşleşen evrim kuramı, aslında çok öncelere dayanır ancak bu kuram üzerine en kapsamlı çalışmaları gerçekleştiren Charles Darwin olmuştur. Nitekim öne sürdüğü kuramlar bugün hala gerçerliliğini sürdürmekte, hergün gelişen fosil bilim, genetik, embriyoloji gibi bilimlerce canlılığın evriminin ayrıntılıları açığa çıkarılmaktadır.Eserleri

Darwin Kuramı - Yazar (Pan)
İnsanın Türeyişi - Yazar (Evrensel)
İnsanın Türeyişi - Yazar (Onur)
İnsanın Türeyişi ve Evrim Üzerine - Yazar (Gün)
On The Origin Of Species. Or The Preservation Of Favoured Races In The Struggle For Life. - Yazar (Gece Kitaplığı)
Otobiyografi Charles Darwin - Yazar (Pinhan)
Seksüel Seçme - Yazar (Evrensel)
Seksüel Seçme - Yazar (Onur)
Tazı Yolculuğu - Yazar (Pinhan)
The Descent Of Man And Selection In Relation To Sex Part I - Yazar (Gece Kitaplığı)
The Descent Of Man And Selection In Relation To Sex Part II - Yazar (Gece Kitaplığı)
The Descent Of Man And Selection In Relation To Sex Part III - Yazar (Gece Kitaplığı)
The Expression Of The Emotions In Man And Animals - Yazar (Gece Kitaplığı)
The Origin of Species - Yazar (Collins)
The Voyage Of The Beagle - Yazar (Gece Kitaplığı)
Tutkularımız En Büyük Zaaflarımızdır - Yazar (Aylak Adam)
Türlerin Kökeni - Yazar (Kor Kitap)
Türlerin Kökeni - Yazar (Kor Kitap)
Türlerin Kökeni - Yazar (Alfa)
Türlerin Kökeni - Yazar (Evrensel)
Türlerin Kökeni - Yazar (Alter)
Türlerin Kökeni - Yazar (Gün)
Türlerin Kökeni - Yazar (Onur)
Türlerin Kökeni - Manga - Yazar (Yordam)
Türlerin Oluşumu - Yazar (Onur)
Yaşamım - Yazar (Alfa)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.036s