Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Emre Aracı
1968'de Ankara'da doğdu. Müzik derslerine küçük yaşta İstanbul'da Rana Erksan'ın piyano öğrencisi olarak başladı. Müziği meslek olarak seçmeye lise yıllarında karar veren Aracı, bu dönemde kısa bir süre Gülseren Sadak ile piyano, Okan Demiriş ile teori ve Ilarion Ionescu-Galati ile orkestra şefliği çalıştı. Londra'da gördüğü üç senelik ön lisans eğitiminin ardından 1990 senesinde kabul edildiği Edinburgh Üniversitesi Müzik Fakültesi'nden 1994'te BMus (Hons.) derecesi ile mezun oldu. Lady Lucinda Mackay ve Inchcape Vakfı'ndan almış olduğu maddi destek sayesinde aynı kurumda doktora düzeyinde de araştırma yapan sanatçı Ahmed Adnan Saygun - Hayatı ve Eserleri konulu bir tez yazdı. Üniversitede kurduğu ve beş sene şefliğini yaptığı yaylı çalgılar orkestrası Edinburgh University String Orchestra ile İskoçya ve dışında pek çok konserler verdi. Bu konserlerde Türk bestecilerinin eserlerini ve kendi bestelerini de idare etme fırsatını buldu. Nigel Osborne'un kompozisyon öğrencisi olan Aracı'nın besteleri arasında Elegy for Erkel (1993), Tevfik Fikret'in İskoçya'ya eğitim için giden oğlu Haluk'a yazmış olduğu Haluk'un Vedaı şiiri üzerine bariton ve orkestra için Farewell to Haluk (1994), Marche funèbre et triomphale (1995), keman konçertosu (1997) ve Türk Büyükelçisi'nin Merasim Marşı (1998) sayılabilir. Osmanlı İmparatorluğu'nda Avrupai müzik geleneği konusunda da geniş araştırmaları olan sanatçının aralarında Boston Halk Kütüphanesi, İskoç Ulusal Portre Galerisi, Saraybosna Müzik Akademisi, Cambridge ve New York Üniversiteleri gibi kurumların da bulunduğu çeşitli yerlerde verdiği konferansların yanı sıra bu konuda The Musical Times, International Piano Quarterly, Cornucopia, Toplumsal Tarih, Orkestra, Milliyet Sanat ve Cumhuriyet Dergi'de de makaleleri yayımlanmıştır. Halen Cambridge'te yaşayan Dr. Emre Aracı, Cambridge Üniversitesi'nde Newnham Koleji'ne bağlı The Skilliter Centre for Ottoman Studies araştırma merkezinde Türk Ekonomi Bankası'nın sponsorluğunda çalışmalarını sürdürmekte, bir yandan da 1998 yılında kurmuş olduğu The London Academy of Ottoman Court Music grubunun direktörlüğünü yapmaktadır. Bugüne kadar bu grup ile Cambridge, Londra, Isle of Man ve İzmir Festivali'nde konserler vermiş, Osmanlı Sarayı'ndan Avrupa Müziği adını taşıyan ve Türkiye'de Kalan Müzik tarafından basılan bir CD kaydetmiştir. Aracı şu anda Giuseppe Donizetti Paşa'nın biyografisinden yola çıkarak Türk-Avrupa müzik ilişkilerini içeren kapsamlı bir kitap üzerinde çalışmaktadır.


Eserleri

Ahmed Adnan Saygun - Yazar (Yapı Kredi)
Çaykovski İstanbul'da - Yazar (İş Bankası)
Donizetti Paşa Osmanlı Sarayının İtalyan Maestrosu - Yazar (Yapı Kredi)
Kayıp Seslerin İzinde - Yazar (Yapı Kredi)
Naum Tiyatrosu - 19. Yüzyıl İstanbulu'nun İtalyan Operası - Yazar (Yapı Kredi)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.032s