Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

James Baldwin
(1924-1987) Cinsellik, kimlik sorunu gibi konuları işleyen romanları, insan haklarını savunan ve ırkçılığa karşı yazılarıyla tanınan ABD'li yazar. New York'ta Harlem'de doğdu. Temizlikçi bir annenin oğluydu. Babasını hiç tanımadı. Üç yaşındayken annesinin evlendiği fabrika işçisinin soyadını aldı. Liseden mezun olduktan sonra ufak işlerde çalışırken bir taraftan da yazmaya başladı. Yayınevleri tarafından reddedildiği yıllarda kitap tanıtım yazıları ve denemeleri The New Leader, The Nation, Commentary ve Paristan Rewiev gibi dergilerde yayımlandı. Harlem'de genç bir hatip olarak anılarını yansıtan bu kitapla hemen elde ettiği başarıyı, eşcinsel aşkı inceleyen Giovanni's Room (1953) ile pekiştirdi. Bir Başka Ülke (Another Country, 1964) edebi bir patlama olarak nitelendirildi. 1964'te yayımlanan Nobody Knows My Name ve Notes of a Native Son (Kara Yabancı, Ağaoğlu Yay., 1970) hikâye ve deneme yazılarından oluşuyordu. Daha birçok roman, üç oyun, çocuklar için bir hikâye kitabı ve öykü kitabı da yayımladı. Aralarında Rosenwald, Guggenheim, Partisan Rewiev ve Ford Vakfı'nın bulunduğu birçok edebiyat ödülünün sahibi olan yazar, başta Paris ve İstanbul olmak üzere on yıl Avrupa'da yaşadı. 1983'te Massachusetts Üniversitesi Afro-Amerikan Çalışmaları Bölümünde Profesör oldu. Fransa'da mide kanserinden öldü.


Eserleri

Bir Başka Ülke - Yazar (Yapı Kredi)
Bundan Sonrası Ateş - Yazar (Yapı Kredi)
Dost Mektupları - Yazar (Yapı Kredi)
Elli Ünlü Kişi - Yazar (İlya)
Fifty Famous Stories Retold - Yazar (Alter)
Giovanni'nin Odası - Yazar (Yapı Kredi)
Kahramanlık Hikayeleri - Yazar (İlya)
Ne Zaman Gitti Tren - Yazar (Yapı Kredi)
Sokağın Dili Olsa - Yazar (Yapı Kredi)
Yeni Dünyaya Yön Veren Dört Büyük Amerikalı - Yazar (İlya)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.042s