Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Bartoloméo De Las Casas
1474 yılında Sevilya’da doğdu. Tarihçi, Dominiken papaz, uluslararası hukuk ve insan hakları normlarının ilk savunucularından ve köleciliğe karşı çıkan ilk Avrupalıdır. Orta halli bir tacir olan babası, Kristof Ko­lomb’un ikinci yolculuğuna katıldı. Dönemin itibarlı eğitim kurumlarından Salamanca Üniversitesi’nde hukuk eğitimi alan Casas, Kolomb’un birinci yolculuğunun özetini ve hayatını kaleme aldı. 1502 yılında Nicolas de Ovando ile birlikte asker olarak Hispaniola Adası’na gitti. Bazı keşif seferlerine katıldı. 1506’da Avrupa’ya giden Casas, Roma’da papaz yardımcılığına atandı. 1512’de Yeni Dünya’ya atanan ilk pa­paz oldu. 1515’te İspanya’ya dönerek yerlilere yapılan eziyetleri anlattı. 1516’da yerlilere yapılan muameleyi soruşturacak bir komisyonun üyesi olarak Amerika’ya döndü. 1520’de İspanya Kralı V. Carlos’un huzurunda yerlilere yapılan muameleyi eleştirdi ve yerlilerin Hıristiyanlığa ancak barışçıl yöntemlerle kazandırılabileceğini savundu. Uzun tartışmalardan sonra Casas'ın fikirlerinin doğru olduğunu kabul eden V. Carlos, köleciliği yasaklayan bir yasa çıkarttı ve “özgür yerli kentleri” kurulması önerisini destekledi. Papa’nın ve İspanya Kralı’nın, 1537’de, yerlilerin köle olarak çalıştırılmalarını ve mallarına el konulmasını yasaklayan kararlar almasında büyük bir rol oynayan Casas, hayatının sonuna kadar yerli hakları savunuculuğu yaptı. 1566 yılında Madrid’de öldü.


 

Casas’ın Eserleri:

 

 

•   De Único Modo (Tek Yol)

•   Historia Apolo­gética’da (Özür Dileyen Tarih)

•   Historia de las Indias (Batı Hint Adaları Tarihi)

•   Spanish Cru­elties (İspanyolların Zulmü)

•   Brevísima Relación de la Destrucción de las Indias (Yerlilerin Gözyaşları: Yerlilerin Yok Edilişinin Kısa Tarihi)

•   Avisos y reglas para confesores de espaňoles’ı (Günah Çıkartan İspanyol Papazları İçin Öğütler ve Kurallar)

 Eserleri

Kızılderili Katliamı - Yazar (Babıali Kültür)
Yerlilerin Gözyaşları - Yerlilerin Yok Edilişinin Kısa Tarihi - Yazar (İmge)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.031s