Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Google+ Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

Kişi Bilgisi Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Georg Wilhelm Friedrich Hegel
(27 Ağustos 1770, Stuttgart - 14 Kasım 1831), Alman filozof.

Günümüzde Almanya'nın güneybatısında yer alan Stuttgart, Württemberg'de doğan idealist Alman filozof. Etkisi , hem onu takdir edenler ( Bradley, Sartre, Küng, Bauer, Stirner, Marx ) hem de acımasızca eleştirenler ( Kierkegaard, Schopenhauer, Nietzsche, Heiddegger, Schelling) gibi çok farklı konumlardaki insanlar üzerinde çok geniş bir yelpazede olmuştur. Felsefenin sürekli tartışılan sorunlarının fasit dairesinin dışına çıkmak için, muhtemelen felsefede ilk kez, tarih ve yapının önemli olduğunu ileri sürdü. Efendi-köle diyalektiğinin kavramsallaştırması öz farkındalık oluşması için ötekinin öneminin altını çizdi.

Bir memurun oğluydu. Tübingen'de ilahiyat okuduktan sonra Bern ve Frankfurt'ta felsefe öğretmenliğine başladı. 1805'te Jena üniversitesine profesör oldu. Başlangıçta Schelling'in öznel idealizm felsefesine inanmış görünüyordu, sonradan kendine ayrı bir sistem kurup onun savunmasını yapmaya başladı. Kurduğu bu felsefe sistemini 'phanomenologie des Geistes' adındaki eserinde anlatmıştır. Bir süre Nürnberg'de kaldıktan sonra Berlin ve Heidelberg üniversitesinde profesörlük yaptı. Bu devrede yazdığı eserler arasında 'Mantık Bilimi' ve 'Felsefe Ansiklopedisi' dikkati çekti.

Hegel'in kurduğu sisteme 'diyalektik mantık' denilir. Buna göre bir fikir(yani tez), karşısındaki başka bir tezle(anti-tezle) karışır, bundan yeni bir anlayış doğar ki buna sentez denilir.

Hegel, Kant'ın felsefesine inanmakla beraber onun fikirlerini yetersiz buluyordu. Kant'ın aksine insanların her şeyi öğrenebilceklerine inanmıştı. Hegel'e göre dünya demek mantık demekti. İnsanlar mantığın sınırlarını çözdükleri anda beşerin sınırlarını da çözmüş olacaklardı. Hegel'e göre, biricik, canlı felsefe, çelişmelerin -daha doğrusu karşıtların- felsefesidir; çiçek, meyvanın ortaya çıkmasına yol açar, ama meyvenin ortaya çıkması için de, çiçeğin ortadan kalkması gereklidir. Demek ki üremenin gerçeği, hem çiçek hem meyva olmaktır. Ölüm hem ortadan kaldırmadır, hem yeniden doğuşu sağlayan koşuldur.

Hegel ömrünün son yıllarını Berlin'de geçirdi. 1831 yazı ve sonbaharı boyunca süren kolera salgınının son kurbanlarında biri oldu. 14 Kasım'da kısa süren bir hastalıktan sonra aniden ölmüştür.Eserleri

Bütün Yapıtları - 1 - Seçmeler - Yazar (Sol)
Din Felsefesi Dersleri - Yazar (Pinhan)
Eserlerinden Seçmeler - Yazar (Sentez)
Estetiğe Giriş - Yazar (İdea)
Estetik - Güzel Sanat Üzerine Dersler - Yazar (Payel)
Estetik II Güzel Sanat Üzerine Dersler - Yazar (Payel)
Felsefe Tarihi - Yazar (Nota Bene)
Felsefi Propedeutik - Yazar (İdea)
Hegel's Philosophy Of Mind - Yazar (Gece Kitaplığı)
Hukuk Felsefesinin Prensipleri - Yazar (Sümer)
Hukuk Felsefesinin Prensipleri - Yazar (Sosyal)
Karalama Defterinden Aforizmalar - Yazar (Belge)
Mantık Bilimi - Yazar (İdea)
Mantık Bilimi (Büyük Mantık) - Yazar (İdea)
Mekanik - Doğa Felsefesi-1 - Yazar (İdea)
Seçilmiş Parçalar - Yazar (Remzi)
Seçme Parçalar - Yazar (Onur)
Tanrının Varoluşunun Tanıtları Üzerine Dersler - Yazar (İdea)
Tarih Felsefesi - Yazar (İdea)
Tarih Felsefesi-1 - Yazar (İdea)
Tarih Felsefesi-2 - Yazar (İdea)
Tarih Felsefesi-3 - Yazar (İdea)
Tarih Felsefesi-4 - Yazar (İdea)
Tarih Felsefesi-Ciltli - Yazar (İdea)
Tarihte Akıl - Yazar (Kabalcı)
Tinin Görüngübilimi - Yazar (İdea)
Tinin Görüngübilimi - Cep - Özel Baskı - Yazar (İdea)
Tüze Felsefesi - Yazar (İdea)
Sepet Devam
Boş

Para Birimleri
Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.208s