Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Google+ Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

Kişi Bilgisi Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Ian McEwan
Ian McEwan 1948 yılında İngiltere, Aldershot'ta dünyay geldi. Çocukluğu babasının asker olarak görev yaptığı Singapur, Trablusgarp ve Kuzey Afrika'da geçti. Sussex Üniversitesi'nde İngiliz Edebiyatı okuduktan sonra, East Anglia Üniversitesi'nde yaratıcı yazı yüksek lisansıyla öğrenimini sürdürdü. East Anglia'daki hocalarından biri de Malcolm Brandbury idi.
İlk Aşk Son Törenler, günümüz İngiliz edebiyatının önde gelen isimlerinden biri haline gelen Ian McEwan 'ın yayımlanmış ilk kitabı olma özelliği taşıyor. Kitap yazarın 1970 yılından itibaren yazdığı çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlanmış öykülerinden oluşuyor. McEwan, 1975'te yayımlanmasının ardından bu kitabıyla Somerset Maugham Ödülü'ne değer görüldü. Yazarın anlatımındaki görsel zenginlik de, öykülerden bazılarının sinemaya uyarlanmasını sağladı. Kitapta bulunan Uzay Geometriadlı öykü 1979 yılında BBC tarafından televizyona uyarlanma aşamasındayken yayımlanması yasaklandı ve ancak 2001 yılında Ewan McGregor'ın başrolünü üstlendiği bir televizyon yapımı olarak yayımlanması yasaklandı ve ancak 2001 yılında Ewan McGregor'ın başrolünü üstlendiği bir televizyon yapımı olarak yayımlanabilidi. Bir Dolap Adamıyla Konuşma adı öykü, 1993 yılında Polonyalı yönetmen Mariusz Gregorzek'in elinde bir sinema filmine dönüştü. Kitaba adını veren İlk Aşk Son Törenler ise Amerikalı bağımsız yönetmen Jesse Peretz tarafından 1998'de sinemaya uyarlandı.
McEwan 1978'de yayımlandığı ilk romanı Cement Garden'da annelerinin ölümünü saklayan iki kardeşin öyküsünü anlattı. New York Times gazetesinin kitap ekinde kitap "sarsıcı","marazi" sıfatlarıyla değerlendirildi ve "Elinizde bırakamıyorsunuz" yorumu yapıldı. Roman 1993'te filme çekildi.
"Sarsıcılık" yazarın yapıtlarında her zaman önemli bir rol oynadı. The Child in Time'da (1987) bir çocuğun kaçırılması; yakında Ayrıntı Yayınları tarafından bir kez daha yayımlanacak olan The Comfort of Strangers'da (1981; Yabancı Kucak, çev.: Pınar Kür , Can Yayınları) sapkın bir cinsellik, Enduring Love'da (1997; Sonsuz Aşk, çev.: Ülkem Gürpınar can yayınları, 2002) helyumla dolu bir balondan ölümcül bir düşüş olarak ortaya çıktı.
The Comfort of Strangers, 1990 yılında Paul Schrader tarafından sinemaya uyarlandı. Senaryosuna Harold Hopkins ile Isabella Rossellini'yi bir araya getiren The Innocent ise McEwan'ın 1990 yılında yayımlanan aynı adlı romanın sulandırılmış ve normalleştirilmiş bir versiyınuydu.
1999'da eski eşinin on üç yaşındaki oğullarını kaçırıp Fransa'ya götürmesi üzerine yazar bu kez yapıtlarıyla değil, özel yaşamıyla gündeme geldi. Bu olayın sonucunda McEwan çocuğunun velayetini korurken, eski eşi yazarın şöhretine leke sürdüğü gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı. MvEwan 1997 yılında gazeteci Analena McAfee ile evlendi.
McEwan etkilendiği yazarlara gelince, başlangıçta gözdesi Kafka'ydı. The Child in Time'ı yazdığından beri ise en çok bilimdeki rönesans hareketindenn etkilenir oldu ve biuolog EO Wilson'ın onun için ayrı bir yeri var. Amsterdam'da Düello yeni bir doğrultuda ilerlemeye başladığının işaretlerini verdi. Kendisi bunu "toplumsal hiciv" olarak adlandırdı.


Eserleri

Amsterdam'da Düello - Yazar (Can)
Beton Bahçe - Yazar (Sel)
Bir Parmak Bal - Yazar (Yapı Kredi)
Cumartesi - Yazar (Yapı Kredi)
Çocuk Yasası - Yazar (Yapı Kredi)
Düş Yolcusu - Yazar (Say)
Fındık Kabuğu - Yazar (Yapı Kredi)
İlişkiler - Yazar (Turkuvaz)
İlk Aşk, Son Törenler - Yazar (Ayrıntı)
Kefaret - Yazar (Can)
Masumiyet ya da Özel İlişki - Yazar (Yapı Kredi)
Sahilde - Yazar (Turkuvaz)
Siyah Köpekler - Yazar (Turkuvaz)
Solar - Yazar (Turkuvaz)
Sonsuz Aşk - Yazar (Can)
Yabancı Kucak - Yazar (Ayrıntı)
Zamanın İzlerinde - Yazar (Turkuvaz)
Sepet Devam
Boş

Para Birimleri
Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.171s