Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

 

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

İvan Gonçarov
Varlıklı bir tüccar ailesinin çocuğu olarak 1812 yılında Sim­birsk’te dünyaya geldi. Babası genç yaşta ölünce, çocukluğu annesinin ve az eğitimli kadınların arasında geçti. İlkokulu bir papazın işlettiği yatılı okulda okudu. Çok iyi öğrenim gören ve titizlikle seçtiği kitapları okumaları için öğrencilerine veren bu papaz sayesinde okuma zevki edindi ve daha çocukken Rus edebiyatının en iyi eserleriyle tanıştı. Moskova Üniversitesi'ni bitirdikten sonra Sim­birsk’teki evine döndü ve Simbirsk Valiliği'nde işe başladı; burada kısa süre çalıştıktan sonra da Petersburg’da Maliye Bakanlığı kançilaryasına tercüman olarak tayin edildi. Edebi çalışmalarına oldukça geç başlayan Gonçarov, ilk eseri “Obıknovennaya İstoriya” basıldığında 35 yaşındaydı. Bu roman tüm dikkatleri Gonçarov üzerine çekti. 1852 yılında, hükümet tarafından Japonlarla ticaret anlaşması yapmak üzere görevlendirilen Amiral Putyatin’in sekreteri olarak Japonya’ya gitti. İki yıldan fazla süren bu yolculukta tuttuğu notlar, yolculuk ettiği “Fregat Palada” gemisinin adıyla kitaplaştı. Petersburg’a döndükten sonra 1873 yılına kadar sansür müdürlüğünde çalıştı. Uzun yıllar dürüst bir devlet memuru olarak yaşamını sürdüren Gonçarov, yazdığı üç romanında da yansız ve yalın bir üslupla, yazgının ezdiği, gelgeç istekli ve düşçü insan tiplerini anlattı. Obrıv (Uçurum) adlı romanıyla ilgili Turgenyev ile polemiğe girdi ve onu aşırmacılıkla suçladı. Zaman zaman tedavi için yurtdışına gittiyse de son yıllarını dairesinden hemen hemen hiç çıkmadan tam bir yalnızlık içinde geçirdi. Hiç evlenmeyen Gonçarov, 1891'de Petersburg'da öldü.

 

                                                               

 

Gonçarov'un Eserleri:
Obıknovennaya İstoriya (1847, Hep O Eski Öykü, Us Yayınları, 1995)
Oblomov (1859, İmge Kitabevi Yayınları, 2011)
Obrıv (1869)
Eserleri

Hayırlı Bir Hata - Yazar (Helikopter)
Oblomov - Yazar (İletişim)
Oblomov - Yazar (İmge)
Oblomov - Yazar (Everest)
Oblomov - Yazar (Alter)
Oblomov - Yazar (İş Bankası)
Oblomov - Yazar (Sosyal)
Oblomov - Yazar (Öteki)
Oblomov - Yazar (Oda)
Oblomov-Ciltli - Yazar (İş Bankası)
Yamaç - Yazar (İletişim)
Sepet Devam
Boş

 

Para Birimleri

Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.032s