Ana Sayfa (Kitap) » Kişi Bilgisi » Kişi Bilgisi Instagram Pinterest Google+ Facebook Twitter RSS - Sadece İmge Yayınları

Kişi Bilgisi
Facebook'da PaylaşTwitter'da Paylaş

Antonio Negri
1933 yılında İtalya'nın Padua kentinde doğdu. 23 yaşında, Alman tarihselciliği üzerine hazırladığı teziyle felsefe diploması aldı. 1957-1958 yılları arasında Benedetto Croce Tarihsel Çalışmalar Enstitüsü'nde çalıştı ve 1959 yılında Hukuk Felsefesi profesörlüğü unvanını kazandı. 1967 yılına dek Padua Üniversitesi'nde assistan olarak görev yaptı ve aynı yıl Devlet Doktrinleri profesörü oldu.

Negri'nin yayımcılık faaliyeti, 1956'da Padua Üniversitesi'nin öğrenci temsilcileri dergisi olan II Bo'nun direktörlüğüyle başlar. 1959'da İtalyan Sosyalist PArtisi'nin yerel konseyine seçilen Negri, partinin Padua bölgesi yayını olan II Progresso Veneto dergisinin yöneticiliğini yapmaya başlar. Negri Sosyalist Parti'nin Hıristiyan Demokrat Parti'yle koalisyona girmesi üzerine bu partiden ayrılır.

Bu dönemde yayımlanmaya başlayan Quaderni Rossi (Kızıl Defterler) işçi sınıfının özerkliğine ağırlık vermektedir, Negri'de bu dergide yazılar yazar. Negri bu yıllarda, bir felsefe dergisi olan Aut-Aut ve hukuk felsefesi üzerine makaleler yayımlayan Critica del Dritto gibi dergilere de katkıda bulunur.

Negri, 1973 yılında dağılacak olan Potere Operaio çevresinde, bu siyasal oluşumun en ünlü kuramcısı olarak ön plana çıkar. Autonomia hareketinin doğuşu bu döneme denk gelir.

Negri 1983'te İtalya'yı terk eder ve 1997 yılına dek yaşayacağı Fransa'ya geçer. 1 Temmuz 1997 günü devlet terorizminden kaynaklanan "kurşun yılları"na bir son vermek için İtalya'ya geri dönen Negri, halen Roma'daki Rebibbia Hapishanesi'ndedir.Eserleri

Avrupa ve İmparatorluk - Yazar (Otonom)
Aykırı Spinoza - Gündem(deki/dışı) Çeşitlemeler - Yazar (Otonom)
Bizim Gibi Komünistler - Yazar (Otonom)
Çokluk - Yazar (Ayrıntı)
Devrimin Zamanı - Yazar (Ayrıntı)
Dionysos'un Emeği - Yazar (İletişim)
Duyuru - Yazar (Ayrıntı)
İmparatorluk - Yazar (Ayrıntı)
İmparatorluktaki Hareketler - Yazar (Otonom)
İtalya'da Radikal Düşünce ve Kurucu Politika - Yazar (Otonom)
Lenin Üzerine 33 Ders - Yazar (Otonom)
Marksizmin Ötesinde Marksizm - Yazar (İmge)
Marx Ötesi Marx - Yazar (Otonom)
Ortak Zenginlik - Yazar (Ayrıntı)
Porselen Yapımı - Politikanın Yeni Bir Grameri İçin - Yazar (Monokl)
Sanat ve Çokluk - Yazar (Monokl)
Sürgün - Yazar (Monokl)
Yaban Kuraldışılık - Yazar (Otonom)
Yıkıcı Politika - Yazar (Otonom)
Sepet Devam
Boş

Para Birimleri
Satış Destek
Telefon (10:00 - 18:00): (312) 419 46 10 - 11    Faks: (312) 425 65 32    Adres: Konur Sok. No:17 Kızılay / Ankara
Telefon (10:00 - 18:00): (216) 348 60 58    Adres: Mühürdar cad. No:80 Kadıköy / İstanbul
E-Posta: siparis@imge.com.tr   

Bizi buradan takip edebilirsiniz:
Facebook Facebook Twitter Twitter ATOM ATOM RSS - Tüm Kitaplar RSS Kitap RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS Kitap (İmge Yayınları) RSS - Dergi RSS Dergi RSS - Müzik RSS Müzik RSS - Film RSS Film RSS - Hobi RSS Hobi
ATOM ve RSS kanallarını takip edebilmek için bu kanalları destekleyen bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi modern web tarayıcı yazılımları bu kanalları desteklemektedir. Ayrıca bu kanalları destekleyen çeşitli haber okuma yazılımları da mevcuttur.


İmge Kitabevi © 2004

Ana Sayfam Yap  |  Sık Kullanılanlara Ekle

Parse Time: 0.031s